Aktualizované: Generálna prokuratúra začala trestné stíhania v prípade farmárov, Čižnár sa stretne s Matečnou

Jaromír Čižnár
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 16. júla 18:09

BRATISLAVA 16. júla (WebNoviny.sk) – Generálna prokuratúra (GP) SR preskúmala celkovo 36 trestných spisov týkajúcich sa samostatne hospodáriacich roľníkov.

Ako objasnil na tlačovej konferencii generálny prokurátor Jaromír Čižnár, z nich boli zistené pochybenia v desiatich prípadoch. V deviatich prípadoch dala generálna prokuratúra pokyn na začatie trestného stíhania.

Machinácie s dotáciami neskúmali

„Ani v jednej z týchto vecí, ktoré sa preskúmavali, z týchto 36, neboli prioritne skúmané alebo neboli preverované nejaké machinácie s dotáciami. Čo by možno mohlo vyznieť vcelku pozitívne, ale to tak nie je. Nechápem jednu vec: keby niekto išiel do hĺbky, tak by zistil, že niekde za tým sú aj podozrenia zo subvenčných podvodov,“ povedal.

Podľa generálneho prokurátora, keby si Slovenský pozemkový fond (SPF), Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, plnili svoje povinnosti, prokuratúra by nemala v čom konať.

Ako objasnil prvý námestník GP Peter Šufliarsky, v troch trestných veciach skonštatovala generálna prokuratúra, že nezákonne postupoval primárne policajt, ktorý túto trestnú vec odmietol, následnej aj prokurátor, ktorý vykonával dozor.

Ako doplnil Čižnár, v prípade pochybení policajta ide aj o pochybenie prokurátora, nakoľko vykonáva dozor.„Mám pocit, že poniektorí prokurátori na východe sa riadia vlastným svedomím a názorom a nie platnou právnou úpravou, to je chyba,“ konštatoval Čižnár.

Nevyvodili sa personálne dôsledky

Generálny prokurátor avizoval, že sa bude znova rozprávať s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou o výsledkoch. Diskutovať chce najmä o systéme kontroly na PPA. Čižnár tiež dodal, že pochybenia nie sú len na východnom Slovensku, objavujú sa totiž prípady aj z iných lokalít ako napríklad Trnava, Považie.

Šéf prokuratúry poukázal aj na fakt, že sa nevyvodili žiadne personálne dôsledky. „Neviem o tom, že by niekto robil personálne dôsledky na PPA, SPF, v polícii, u tých, ktorí evidentne zlyhali. Uvítal by som, keby si niekto začal robiť poriadky vo svojich rezortoch. My si ich robíme,“ zdôraznil Čižnár.

Agrorezort oceňuje rázne kroky

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRv informovalo, že víta zverejnenie výsledkov kontroly práce prokurátorov a príslušníkov policajného zboru vo veciach farmárov Generálnou prokuratúrou SR. „Agrorezort oceňuje rázne kroky prokuratúry a polície, pričom s nimi bude maximálne súčinný, tak ako doteraz. Ukazuje sa, že aj v spomínaných prípadoch sa absolútne osvedčila spolupráca pri dožiadavaní si dokumentov orgánmi činnými v trestnom konaní,“ uviedol hovorca ministerstva Vladimír Machalík.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná sa stretne s generálnym prokurátorom a bude s ním hovoriť o pochybeniach prokurátorov až v tretine prípadov a o ďalšom postupe. „Vysvetlí mu aj systémy kontrol v Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ktoré sú každoročne certifikované, akreditované a pod dohľadom Európskej komisie,“ dodal Machalík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáJaromír ČižnárPeter Šufliarsky
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúra