FICO: Odchod Ďurkovského je len otčenáš za smrteľný hriech

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Fico, Figeľ
Predseda KDH Ján Figeľ (na snímke hore) a predseda strany Smer-SD Robert Fico(na snímke dolu) majú na odchod Andreja Ďurkovského zo stany odlišný názor. Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Poslanec Národnej rady SR Andrej Ďurkovský, ktorý bude v parlamente pôsobiť ako nezávislý, sa svojím vyjadrením o pokračovaní podpory vládnej koalície uchádza podľa politológa Michala Horského o dôveru vládnych poslancov pri prípadnom zbavovaní poslaneckej imunity. Ako uviedol Horský dnes pre agentúru SITA, predsedníctvo KDH po šesťhodinovom rokovaní urobilo k Ďurkovskému ústretové gesto tým, že mu umožnilo vzdať sa členstva v strane namiesto vylúčenia.

„Tým mu predsedníctvo poskytlo istú platformu, aby si ubránil imunitu a tri a pol roka sa vyhýbal vyšetrovaniu,“ vyhlásil Horský. Podľa neho predsedníctvo bratislavskému exprimátorovi umožnilo bojovať o občiansku bezúhonnosť na vlastnú zodpovednosť, ale zrejme aj s tichou podporou KDH. „Napriek proklamáciám o očiste verejného života a geometrickým radom množiacim sa podozreniam proti Ďurkovskému sa predsedníctvo a ani predseda KDH Ján Figeľ ku kauzám nevyjadrili,“ dodal Horský.

Exprimátor Bratislavy Andrej Ďurkovský odchádza z KDH a stáva sa nezávislým poslancom NR SR. V parlamente však bude naďalej podporovať vládnu koalíciu. Ďurkovský je prvým nezávislým poslancom v tomto volebnom období. Vládna väčšina tak disponuje 78 poslancami.

Ďurkovský vzdanie sa členstva v strane oznámil v pondelok predsedníctvu. To jeho zámer akceptovalo. „Navrhol som, že sa vzdám členstva v KDH. Predsedníctvo môj návrh akceptovalo, členstva sa vzdávam, aby som neublížil KDH,“ povedal Ďurkovský novinárom po šesťhodinovom rokovaní straníckeho predsedníctva. Do KDH sa chce vrátiť, keď budú vysvetlené kauzy, ktoré sa mu pripisujú. Povedal, že jeden člen predsedníctva ho vyzval, aby zo strany neodchádzal. Ďurkovský však neuvažoval, že by sa vzdal aj poslaneckého mandátu. Zdôvodňoval to tým, že získal 11 000 preferenčných hlasov. Dodal však, že jeden z členov predsedníctva ho vyzval aj na vzdanie sa mandátu.

Exprimátor na predsedníctve vysvetľoval svoje konanie najmä v kauzách Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a PKO. Povedal, že viaceré medializované informácie boli v rozpore s pravdou. Zdôraznil, že v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti nešlo o žiadnu skrytú privatizáciu a nič nepodpisoval tri dni pred voľbami. Ďurkovský čelil kritike pre údajné prekračovanie právomocí pri búraní PKO, jeho oponentom sa nepáči ani tichá privatizácia BVS krátko pred komunálnymi voľbami.

OBRAZOM: Andrej Ďurkovský odchádza z KDH

Andrej Ďurkovský v KDH skončil
Poslanec NR SR Andrej Ďurkovský prichádza na rokovanie Predsedníctva KDH. Predsedníctvo sa bude zaoberať jeho konaním v čase, keď bol primátorom Bratislavy. Bratislava, 24. január 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Foto: SITA/Nina Bednáriková

Andrej Ďurkovský v KDH skončil
Poslanec NR SR Andrej Ďurkovský prichádza na rokovanie Predsedníctva KDH. Predsedníctvo sa bude zaoberať jeho konaním v čase, keď bol primátorom Bratislavy. Bratislava, 24. január 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Foto: SITA/Nina Bednáriková

Andrej Ďurkovský v KDH skončil
Poslanec NR SR Andrej Ďurkovský prichádza na rokovanie Predsedníctva KDH. Predsedníctvo sa bude zaoberať jeho konaním v čase, keď bol primátorom Bratislavy. Bratislava, 24. január 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Foto: SITA/Nina Bednáriková

Andrej Ďurkovský v KDH skončil
Poslanec NR SR Andrej Ďurkovský prichádza na rokovanie Predsedníctva KDH. Predsedníctvo sa bude zaoberať jeho konaním v čase, keď bol primátorom Bratislavy. Bratislava, 24. január 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Foto: SITA/Nina Bednáriková

Andrej Ďurkovský v KDH skončil
Podpredseda KDH Július Brocka prichádza na rokovanie Predsedníctva KDH. Bratislava, 24. január 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Foto: SITA/Nina Bednáriková

Poslanci z výboru pre kultúru chcú navštíviť PKO

Poslanci parlamentného výboru pre kultúru a médiá by mali navštíviť Park kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave. O umožnenie vstupu do objektu požiadajú primátora Milana Ftáčnika. Vyplýva to z uznesenia, ktoré dnes väčšinou hlasov prijali. Okrem iného apelujú na kompetentných, aby sa správali k dielam z PKO ako k súčasti národného kultúrneho dedičstva a nedopustili ich devastáciu.

Poslanci z výboru umožnili dnes na rokovaní vystúpiť architektovi Martinovi Gajdošovi, podľa ktorého nikto nevie, ako sa s dielami z PKO nakladá a kde sa v súčasnosti nachádzajú. Okrem iných zdobili PKO aj vitráže od Janka Alexyho. Gajdoša zaujíma najmä osud nadrozmerného obrazu jeho otca Františka Gajdoša s názvom Dožinky z roku 1958, ktorý je najväčší na Slovensku. Otázka, kto je majiteľom diel z PKO, zostala aj po dnešku nezodpovedaná. Poslanci by sa radi na mieste presvedčili, či sú niektoré diela ešte v PKO a v akom sú stave alebo či tam už nezostali žiadne.

Debata o dielach z PKO skĺzla do politickej roviny a poslanci riešili skôr otázku toho, kto je za súčasný stav v PKO zodpovedný. Poslanec za KDH Pavol Abrhan dal procedurálny návrh, aby výbor rokovanie o tomto bode prerušil a pozval exprimátora Bratislavy Andreja Ďurkovského, aby sa mohol k téme vyjadriť. S návrhom však neuspel a tak si ho členovia výboru nevypočujú.

Figeľ: Ďurkovský konal na základe svojho svedomia

Predseda KDH Ján Figeľ je presvedčený, že exprimátor Bratislavy Andrej Ďurkovský konal na základe svojho poznania, kompetencií, ale aj svedomia. „KDH nezasahovalo do konania samospráv. Tieto témy sú niekedy účelovo s KDH spájané,“ povedal dnes Figeľ po sedemhodinovom rokovaní predsedníctva strany, ktoré sa zaoberalo kauzami pripisovanými Ďurkovskému a to údajné prekračovanie právomocí pri búraní PKO a tichá privatizácia BVS krátko pred komunálnymi voľbami. Podľa neho spoločným víťazstvom je dohoda, že Ďurkovský nechce priťažovať situácii a hnutie zároveň nemôže priamo riešiť situácie v kauzách. „Postoj predsedníctva bol vyjadrený konsenzom,“ dodal.

Figeľ oznámi v utorok toto rozhodnutie koaličným partnerom. „Dospeli sme k dohode na ukončení členstva Ďurkovského v KDH. Očakávam, že aj tento krok pomôže k dôslednému objasneniu všetkých krokov. Má to dopad aj na parlamentnú pôdu. Oceňujem rozhodnutie Ďurkovského, že bude podporovať vládnu koalíciu, teda sa nemenia mocenské pomery v NR SR,“ vyhlásil. Figeľ chce, aby sa Ďurkovský do KDH vrátil čo najskôr. Exprimátor avizoval, že tak urobí, keď objasní jemu pripisované kauzy. Figeľ odmietol, že Ďurkovský bol kedysi jeho človekom. „Bol krajským lídrom. Jeho postavenie v hnutí je dané viac regionálnymi štruktúrami. V hnutí sú všetci moji,“ zdôraznil.

Fico zavádza, v KDH platí princíp demokracie

Robert Fico dnes opäť raz zavádzal, tvrdí Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Kresťanskí demokrati zdôrazňujú, že v KDH platí princíp demokracie a decentralizácie a vedenie strany preto nezasahuje do rozhodnutí jej orgánov na komunálnej úrovni. „To je rozdiel medzi štandardnou kresťanskodemokratickou stranou a jeho vodcovským Smerom. To dnes predseda Smeru svojou konštrukciou potvrdil a prijal tým priamu zodpovednosť za všetky kauzy Smeru, vrátane tých na komunálnej úrovni,“ uvádza sa ďalej v reakcii KDH na dnešnú tlačovú besedu predsedu Smeru Fica. KDH opakovane zdôrazňuje, že jeho vedenie neriadilo a nezasahovalo do diania v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) a v bratislavskom Parku kultúry a oddychu (PKO). Preto sa po vzájomnej dohode Andrej Ďurkovský vzdal členstva v KDH. Agentúru SITA informoval hovorca KDH Matej Kováč.

Figeľ klame, tvrdí Fico

Predseda KDH Ján Figeľ podľa šéfa Smeru-SD Roberta Fica klame, pretože od začiatku musel vedieť, čo sa deje v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS). Fico pri tom poukázal na personálne prepojenie Figeľa s predstaviteľmi v BVS. Upozornil, že šéfa dozornej rady BVS Karola Koladu menovali tiež za šéfa dozornej rady Národnej diaľničnej spoločnosti. „Ako sa môže zbavovať KDH zodpovednosti, keď Kolada pôsobí v NDS ako šéf dozornej rady. Prvé prepojenie na Figeľa,“ uviedol Fico na tlačovej besede v súvislosti s vyjadrením Figeľa, že centrála KDH nezasahovala do rozhodnutí samosprávy.

Fico tiež upozornil, že v predstavenstve BVS je Ján Rafajdus. „Nech Figeľ vyvráti, či jeho manželka bola šéfkou sekretariátu Ďurkovského. Je to tá istá, čo teraz pôsobí na sekretariáte u Figeľa,“ opýtal sa. Ak je to pravda, potom to potvrdzuje personálne prepojenie na Figeľa. Fico zároveň upozornil na meno Jaroslav Néma. „Poprie Figeľ, že je to jeho osobný priateľ, ktorý je členom predstavenstva BVS? Nemôže sa Figeľ na tlačovej besede tváriť, ako by prišiel práve z Vatikánu a KDH je sväté. Musel vedieť, čo sa v spoločnosti robilo,“ vyhlásil.

Odchod Ďurkovského je len jeden otčenáš za smrteľný hriech, tvrdí Fico

Podľa Fica rozhodnutie Ďurkovského odísť z KDH nie je vyvodením žiadnej zodpovednosti, ale len jeden otčenáš za smrteľný hriech. Fico si myslí, že Ďurkovský bude dva mesiace čakať a po prehrmení kauzy sa do KDH vráti. Celá tlačová konferencia KDH by sa dala podľa neho zhrnúť do slovenského príslovia Zarevala hora a porodila myš. „To, čo predviedli kresťanskí demokrati, zodpovedá charakteristike tohto príslovia“.

KDH pred voľbami a v opozícii utekalo podľa Fica s každou hlúposťou na Generálnu prokuratúru a podávalo trestné oznámenia na Smer, hovorili o čistej, transparentnej politike a tvárili sa ako najčistejší na svete. „KDH nemalo nikdy svätožiaru. Podľa toho, čo predviedli včera, je zrejmé, že súčasťou koalície je strana, ktorej netransparentnosť, ústretovosť zahraničným firmám je veľmi blízka,“ zdôraznil. Podľa Fica ľudia, ktorí boli nominovaní KDH, ukradli pitnú vodu v Bratislave. „Kontrola nad pitnou vodu sa dostala z rúk Bratislavy a štátu do rúk ľuďom blízkym KDH. Táto strana sa nikdy nezbaví zodpovednosti za toto rozhodnutie,“ dodal.

Radičová
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Smer-SD odmieta podľa Fica farizejské riešenie

„Typické farizejské riešenie KDH, tváriť sa, že vždy robili čistú politiku. Tvária sa, že svätožiara ich bude chrániť. KDH nesie plnú zodpovednosť za krádež pitnej vody v Bratislave,“ povedal šéf Smeru-SD. Je zvedavý, čo povie na to Iveta Radičová. Myslí si, že zoberie zase psíka, s ktorým sa pôjde ukázať a na tlačovku pošle hovorcu. Radičová podľa neho nemôže nič urobiť proti KDH, ako nemohla nič urobiť proti ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi. Umyje si vraj ruky ako Pilát. „Nikdy sme nemali žiadne ilúzie o KDH,“ konštatoval Fico, ktorý čaká na hollywoodske gestá ministra vnútra Daniela Lipšica o tom, ako treba bojovať proti klientelizmu, keď priamo v jeho strane sa to deje. Podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák doplnil, že KDH nepreukázalo snahu zvrátiť veci v BVS cez svojich nominantov, pretože súčasný stav im vyhovuje.

Radičová očakáva, že Ďurkovský bude hlasovať za koaličné zákony

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová rešpektuje rozhodnutie KDH ako aj poslanca Andreja Ďurkovského, ktorý sa v pondelok večer vzdal členstva v strane a stal sa nezávislým poslancom Národnej rady SR. „Očakáva, že tak ako pán poslanec Ďurkovský hlasoval za programové vyhlásenie vlády, bude v parlamente hlasovať aj v prípade zákonov, ktoré toto programové vyhlásenie vlády napĺňajú,“ uviedol pre agentúru SITA premiérkin hovorca Rado Baťo.

Má priestor na obhajobu

Ďurkovský má podľa Figeľa teraz priestor na obhajovanie krokov spolu s ďalšími, ktorí pôsobia v štatutárnych orgánoch. „Akoby bola podcenená komunikácia s verejnosťou pri budove PKO,“ konštatoval. Už dnes na predsedníctve bol spolu s Ďurkovským predseda dozornej rady Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a člen KDH Karol Kolada. Figeľ ubezpečil, že vedenie KDH nezasahovalo do kompetencií samosprávnych orgánov.

Exprimátor na predsedníctve vysvetľoval svoje konanie najmä v kauzách Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a PKO. Povedal, že viaceré medializované informácie boli v rozpore s pravdou. Zdôraznil, že v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti nešlo o žiadnu skrytú privatizáciu a nič nepodpisoval tri dni pred voľbami.

LIPŠIC: Ak by Ďurkovský z KDH neodišiel, bol by odídený

Ak Andrej Ďurkovský nerozhodol odísť z KDH, bol by z hnutia „odídený“. Povedal to dnes podpredseda hnutia a minister vnútra Daniel Lipšic. „Bol návrh, aby sa vzdal poslaneckého mandátu, bol to môj návrh, čo odmietol,“ dodal minister.

Lipšicovi prekáža, že Ďurkovský nebol schopný dlhodobo vysvetliť kauzy na magistráte, hoci na ich vysvetlenie mal roky.
Lipšic
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Ako príklady zlyhania menoval absenciu súhlasu mestského zastupiteľstva na búranie PKO, výber investora do Bratislavskej vodárenskej spoločnosti či predaj nábrežia. Informácie o kauzách podľa neho neboli mediálnymi konštruktmi. „Aj naši ľudia na magistráte mali s konaním primátora vážne problémy,“ priblížil.

Šéf klubu poslancov KDH Pavol Hrušovský sa nazdáva, že Ďurkovský skorumpovaným politikom nie je. „A za týmto vyjadrením si stojím,“ podčiarkol bývalý predseda KDH. Rozhodnutie, aby Ďurkovský stranu opustil napriek tomu považuje za správne, pretože hromozvodom kritiky, ktorá sa znášala na osobu exprimátora, bola práve jeho materská.

„Bolo toho nieže dosť, ale viac ako dosť,“ nazdáva sa Lipšic

Kauzy podľa neho Ďurkovský nevedel dôveryhodne vysvetliť ani počas šiestich hodín na pondelkovom predsedníctve. „To je fakt. Iné riešenie nepripadalo do úvahy, inak by naše reči o boji proti korupcii boli prázdne slová,“ povedal. „To si neviem predstaviť,“ odvetil na otázku, či by bolo prijateľné, aby sa Ďurkovský do KDH vrátil. Na otázky, či sa Ďurkovský nevzdal poslaneckého mandátu, aby si ponechal imunitu, respektíve, či by sa jeho pôsobením v primátorskom kresle mohol zaoberať vyšetrovateľ, Lipšic odmietol odpovedať. „Bolo by to nanajvýš nemiestne, keby som to ako minister vnútra komentoval,“ podčiarkol.

KOLLÁR: Ďurkovský sa mal vzdať aj mandátu, je to na jeho cti

Ďurkovský sa mal podľa predsedu poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára vzdať okrem členstva v strane aj poslaneckého mandátu. „Ale je to na jeho osobnej cti,“ povedal dnes Kollár pre agentúru SITA. Zároveň povedal, že mu nezostáva nič iné len veriť, že Ďurkovský bude podporovať naďalej vládnu koalíciu. Kollár je presvedčený, že v túto chvíľu ďalší koaliční poslanci neodídu.

Andrej Ďurkovský v KDH skončil
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Podľa predsedu poslaneckého klubu strany Most-Híd Lászlóa Solymosa koaličná väčšina nie je veľká, ale odchod Ďurkovského z KDH by koalícii nemal narobiť väčšie problémy. „Možno bude treba viac diskutovať, ale dá sa s tým žiť, aj v minulosti boli nezávislí poslanci,“ povedal Solymos pre agentúru SITA. Dodal však, že je to vnútrostranícky problém KDH.

ČARNOGURSKÝ: KDH sa mohlo pri PKO Ďurkovského zastať

KDH sa mohlo podľa prvého predsedu strany a jej zakladateľa Jána Čarnogurského v kauze PKO viac zastať exprimátora Bratislavy Andreja Ďurkovského. „Rozprával som sa s Ďurkovským v čase začiatku kampane proti nemu v súvislosti s PKO a mal dobré argumenty vo svoj prospech ,“ povedal dnes pre agentúru SITA Čarnogurský. Zároveň dodal, že kauzu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti nepozná. Viac sa k téme KDH nechcel vyjadrovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej ĎurkovskýDaniel LipšicIveta RadičováJán FigeľPavol AbrhanPavol HrušovskýRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie