Generálna prokuratúra zrušila vyšetrovanie údajného ovplyvňovania kajúcnikov zo strany inšpekcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd, metóda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 6. septembra 15:49

Generálna prokuratúra 24. augusta zrušila vyšetrovanie údajného ovplyvňovania kajúcnikov zo strany pracovníkov inšpekcie ministerstva vnútra. Urobil tak námestník generálneho prokurátora SR Jozef Kandera na podklade vlastnej kontrolnej činnosti.

Uznesením vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry zo 16. júla sa totiž začalo trestné stíhanie vo veci podozrenia z manipulácie výpovedí svedkov Úradom inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Potvrdila to hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR (GP SR) Jana Tökölyová.

Uznesenie bolo v rozpore so zákonom

„Z predloženého spisového materiálu, z podkladov slúžiacich na začatie trestného stíhania, ako aj z dôkazov zabezpečených v inej trestnej veci jednoznačne vyplýva, že uznesenie o začatí trestného stíhania podľa paragrafu 199 odsek 1, odsek 2 Trestného poriadku zo 16. 7. 2021 bolo vydané v rozpore so zákonom, nepríslušným orgánom, bez akýchkoľvek relevantných podkladov, pričom skutkový dej je koncipovaný paušálne, nekonkrétne, je súhrnom domnienok a hypotéz vyšetrovateľa NAKA, pričom z neho nemožno zistiť, v čom konkrétnom má spočívať trestná činnosť,“informovala GP SR.

Generálna prokuratúra ďalej zdôrazňuje, že svojvoľné vymedzenie skutku a následné prispôsobovanie dokazovania v prípravnom konaní v takto vymedzenej skutkovej vete, je v trestnom konaní neprípustné a je v rozpore so zákazom svojvôle pri rozhodovaní štátnych orgánov.

Vyšetrovanie bolo v začiatkoch

Ako informoval denník Sme, policajti mali indície, že ľudia s väzbami na Slovenskú informačnú službu (SIS) kontaktovali pracovníkov inšpekcie ministerstva vnútra, aby pod zámienkou vyšetrovania kauzy kajúcnikov týchto kajúcnikov najprv vo väzbe zlomili a potom použili na to, aby krivo obvinili príslušníkov NAKA z tímu Očistec.

Vyšetrovanie pod dozorom špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica bolo len v úplných začiatkoch a nikoho ani len neobvinili. Všetky tieto informácie vyplývajú z Kanderovho uznesenia o zastavení stíhania, ktoré má denník Sme k dispozícii na základe infozákona. „Ak existuje podozrenie zo spáchania konkrétneho trestného činu, ale nie je jasné, ako sa mal skutok stať, nie je možné svojvoľne začať trestné stíhanie,“ píše Kandera v uznesení. Podnet na prešetrenie Kanderovi dala bývalá šéfka tímu úradu inšpekčnej služby Diana Santusová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicDiana SantusováJozef KanderaMaroš Žilinka
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRSIS Slovenská informačná službaÚrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR