Generálnemu tajomníkovi Jaglandovi sa páčil Spišský Hrhov, s Kiskom hovoril aj o vražde Kuciaka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska počas prijatia zástupcov Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) v Prezidentskom paláci. Bratislava, 21. máj 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 17. októbra (WebNoviny.sk) – Udalosti okolo vraždy Jána Kuciaka, postavenie Rómov alebo problematika Istanbulského dohovoru boli témami spoločného stretnutia prezidenta Andreja Kisku a generálneho tajomníka Rady Európy Thorbjorna Jaglanda.

Vyzdvihol návštevu Spišského Hrhova

Ako agentúru SITA informovala Henrieta Hajtová z Kancelárie prezidenta SR, obaja sa zhodli na nezastupiteľnej úlohe Rady Európy pri dodržiavaní ľudských práv v Európe, pričom Jagland ocenil kroky, ktoré Slovensko v tomto smere robí.

„Generálny tajomník Rady Európy pozitívne vyzdvihol návštevu Spišského Hrhova a spôsob, akým obec pristúpila k riešeniu sociálnej situácie rómskej komunity. V tejto súvislosti zdôraznil význam zaistenia základných životných potrieb ako predpokladu pre ďalší rozvoj, vzdelanie a sociálne zabezpečenie vylúčených alebo znevýhodnených komunít,“ uviedla Hajtová s tým, že Jagland tiež ocenil prístup prezidenta Kisku v kontakte s Benátskou komisiou v otázke menovania sudcov ústavného súdu.

Slovenský prezident pripomenul najmä dôležitosť predškolského vzdelávania pri riešení problémov najzraniteľnejších komunít. Súhlasil tiež s argumentom, že v diskusii o Istanbulskom dohovore sa pre dezinterpretácie vytratil jeho pôvodný cieľ – chrániť ženy pred násilím.

Voľba nového generálneho tajomníka

„Prezident pripomenul, že je politickou zodpovednosťou Národnej rady SR dohovor, ktorý už Slovenská republika podpísala, schváliť a predložiť ho na ratifikáciu prezidentovi,“ informovala Hajtová.

V ďalšej diskusii sa obaja venovali aktuálnej situácii v Európe, osobitne situácii na Ukrajine, v Gruzínsku a vzťahom s Ruskom, pričom ocenili úlohu, ktorú SR zohráva v medzinárodných organizáciách vrátane nedávneho predsedania Valnému zhromaždeniu OSN.

„Z pohľadu budúcnosti Rady Európy bude veľmi dôležitá otázka volieb nového generálneho tajomníka organizácie v roku 2019, kde aj Slovensko môže ponúknuť kvalitného kandidáta,“ dodala Hajtová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie Rada Európy