Aktualizované: Generálny prokurátor Čižnár nariadil prepustiť z väzby aktivistov Greenpeace

Peter Šufliarsky, Jaromír Čižnár
Prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky a Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 4. novembra 14:59

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dal príkaz na prepustenie všetkých 12 aktivistov Greenpeace, na ktorých súd uvalil väzbu za protest proti ťažbe uhlia v Novákoch. Príkaz podľa Čižnára doručia o niekoľko hodín, až potom zadržaných prepustia.

Generálna prokuratúra dospela po preštudovaní vyšetrovacieho spisu k záveru, že dôvody väzby neexistovali už pri podávaní návrhu na jej uvalenie.

„Úteková väzba nemala byť uvalená. To znamená, že sú vo väzbe neprávom,“ vyhlásil Čižnár. Ani skutok, ktorý mali aktivisti spáchať, nie je podľa Čižnára dobre právne kvalifikovaný. Rozhodnutie Okresného súd v Prievidzi uvaliť na aktivistov väzbu nechcel Čižnár komentovať.

Skutok prekvalifikujú

Čižnár vysvetlil, že v krátkom čase sa prekvalifikuje skutok, ktorí mali aktivisti spáchať. Pôvodne boli obvinení zo všeobecného ohrozenia. Následne sa obvinenie zmenilo na trestný čin ohrozenia prevádzky prospešného zariadenia.

V procese dokazovania sa môže obvinenie opäť zmeniť, záležať bude i na tom, či išlo o úmysel alebo nedbanlivosť. „Môže sa to skončiť buď prísnejšou kvalifikáciou alebo kvalifikáciou, ktorá do trestného činu nepatrí,“ vyhlásil Čižnár.

Aktivistov budú podľa neho vyšetrovať na slobode, žiadne obmedzenia sa pritom na nich nevzťahujú. Odňať prípad Okresnej prokuratúre v Prievidzi tak, ako o to požiadali obvinení, môže len Krajská prokuratúra v Trenčíne, generálny prokurátor o tom nerozhoduje.

Čižnár nevyvodí disciplinárne dôsledky voči okresnému prokurátorovi, ktorý požiadal o väzbu pre aktivistov. „Za svoj právny názor nemôže byť potrestaný,“ zdôraznil.

Zadržali pätnásť aktivistov

Greenpeace Slovensko na sociálnej sieti poďakovalo Čižnárovi za jeho rozhodnutie čo najrýchlejšie prepustiť 12 aktivistov Greenpeace.

„Je to správny prvý krok v tomto nezmyselnom procese. Teraz očakávame spravodlivé posúdenie nenásilného protestu odvážnych aktivistov a aktivistiek proti škodlivému uhoľnému priemyslu,“ konštatovala Greenpeace Slovensko.

Polícia v stredu zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. Troch aktivistov prepustili. Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol, že 12 aktivisti budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe.

Dôvodom bola obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaromír Čižnár
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRGreenpeaceHornonitrianske bane