Generálny tajomník NATO Stoltenberg varoval Rusko pred dôsledkami útoku na ukrajinské lode

NATO, Jens Stoltenberg
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Foto: SITA/AP

MOSKVA 26. novembra (WebNoviny.sk) – Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg varoval Rusko pred dôsledkami v súvislosti s útokom na ukrajinské lode pri anektovanom polostrove Kym.

Stoltenberg v pondelok po mimoriadnom zasadnutí vyslancov Ukrajiny a NATO povedal, že „Rusko musí pochopiť, že jeho konanie bude mať dôsledky„. Nepovedal síce, aké by to mohli byť, pripomenul však, že NATO v reakcii na anexiu Krymu v roku 2014 podniklo najväčšie vojenské zbrojenie vo východnej Európe od konca studenej vojny.

Poukázal tiež na to, že kroky Ruska „eskalujú situáciu v regióne„. Hoci šéf NATO nedeľný útok označil za „vážny“, podčiarkol tiež potrebu „pracovania v prospech deeskalácie, pokoja a umiernenosti„.

Znepokojivou situáciou sa v pondelok zaoberala aj Bezpečnostná rada OSN. Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Volodymyr Jelčenko varoval, že rastúce napätie s Ruskom „predstavuje jasnú hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť„. Zdôraznil tiež, že ruské tvrdenia o tom, že ukrajinské lode narušili ruské hranice, sú „obyčajné klamstvo„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy