Genóm diablov tasmánskych sa mení ako odpoveď na rakovinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tasmánsky diabol
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. septembra (WebNoviny.sk) – Medzinárodný tím vedcov na čele s Brendanom Epsteinom z Washington State University zistil, že určité časti genómu diabla tasmánskeho (Sarcophilus harrisii) sa veľmi rýchlo menia, pravdepodobne ako odpoveď na prenosnú rakovinu, ktorá počas uplynulých dvadsiatich rokov vyhubila 80 percent populácie tohto druhu.

Rakovina tváre diabla tasmánskeho (devil facial tumour disease – DFTD) má takmer 100-percentnú mortalitu a prenáša sa pohryznutím, keď sa tieto agresívne vačkovce navzájom napádajú. Ide o iba jeden z troch známych druhov infekčnej rakoviny. Po prvý raz ju zaznamenali v roku 1996 na severovýchode Tasmánie, pričom odvtedy sa rozšírila takmer po celom ostrove. Epstein s kolegami analyzovali genetické vzorky od 294 jedincov z troch rôznych oblastí, ktoré odobrali v rokoch 1999 až 2014, a to pred aj po tom, ako sa v daných oblastiach choroba objavila.

Vedci zistili, že gény v dvoch úsekoch DNA u všetkých troch skúmaných populácií sa menia rýchlejšie než vo zvyšku genómu. V týchto úsekoch objavili sedem génov súvisiacich buď s aktivitou imunitného systému alebo podobných ľudským génom, ktoré majú spojitosť s rakovinou. Tieto genetické zmeny, ku ktorým došlo v niektorých populáciách už počas šiestich generácií, môžu byť dôvodom, prečo v niektorých oblastiach tento druh aj napriek predpokladom vedcov nevyhynul. Odborníci zverejnili výsledky svojho výskumu v časopise Nature Communications, pričom v súčasnosti bližšie skúmajú spomínaných sedem génov.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia