Giro d'Italia 2020 (11. etapa): Sagan skončil na skvelom druhom mieste, Vivianiho zrazila motorka (video+foto)

Arnaud Démare, Peter Sagan
Peter Sagan (vpravo) skončil na druhom mieste v 11. etape Giro d'Italia 2020, víťazom sa stal Arnaud Démare. Foto: www.facebook.com.
  • aktualizované 14. októbra 16:41

Francúz Arnaud Démare z tímu Groupama-FDJ vyhral už štvrtú etapu na 103. ročníku Giro d’Italia. V šprintérskom závere 11. etapy s cieľom v letovisku Rimini zdolal Slováka Petra Sagana (Bora-Hansgrohe) a Kolumbijčana Álvara Josého Hodega (Deceuninck – Quick Step).

Giro d’Italia 2020: program, výsledky, profily etáp

Démare potvrdil pozíciu najlepšieho šprintéra na tohtoročnom Gire a do bodovacej súťaže si jej líder pripísal ďalších 50 bodov. Spolu s bodom navyše zo šprintérskej prémii zvýšil náskok pred Petrom Saganom v boji o cyklámenový dres z 20 na 36 bodov. Tridsaťročný Slovák si pripísal už štvrté druhé miesto na svojom premiérovom Gire v kariére.

Takmer úplne rovinatý profil

Stredajšia 11. etapa na trase Porto Sant’Elpidio – Rimini (182 km) mala takmer úplne rovinatý profil a len jednu vrchársku prémiu IV. kategórie. Bola všeobecne označovaná ako jedna z najľahších na trase 103. ročníka Giro d’Italia s predpokladaným šprintérskym záverom. Ten sa aj odohral.

Peter Sagan šprintoval zo štvrtého miesta a po víťaznom klasikárskom ťažení z predchádzajúceho dňa vyžmýkal zo seba všetky sily, no o pol dĺžky bicykla nestačil na svojho veľkého rivala Démara. Až desiaty skončil Talian Elia Viviani (Cofidis), ktorého počas etapy zrazila motorka.

V úniku dňa pätica cyklistov

V pôvodnom úniku sa ocitla pätica pretekárov Mattia Bais (Androni Giocattoli – Sidermec), Fabio Mazzucco, Francesco Romano (obaja Bardiani CSF Faizane), Sander Armee (Lotto Soudal) a Marco Frapporti (Vini Zabú KTM). Ešte 60 km pred cieľom mali náskok 3:26 min, ale potom sa táto skupina začala trhať.

V posledných 30 km zostala vpredu už len dvojica Armee a Bais a v posledných 20 km bol vpredu už len Belgičan Armee s vyše 2-minútovým náskokom. Napriek veľkej snahe 34-ročný skúsený jazdec Lotto Soudal svoj náskok až do cieľa neudržal a 6 km pred „páskou“ sa jeho hrdinský pokus skončil.

V uliciach prímorského letoviska Rimini sa tak napokon odohral očakávaný súboj šprintérov o etapové víťazstvo. Posledné tri kilometre mali technický profil, cyklisti museli zdolávať kruhové objazdy, šikany a rad zákrut popri mori. Posledných 600 m už bola rovinka až do cieľa.

Ešte predtým 2 km pred cieľom bol vpredu trojčlenný šprintérsky vlak tímu Groupama-FDJ pre Arnauda Démara, ale hneď za nimi aj Maciej Bodnar a Peter Sagan. V závere Démare vyťažil z výbornej práce svojho tímu a pripísal si už štvrté víťazstvo na Corsa Rosa 2020 a celkovo štrnáste v tejto sezóne.