Giro d'Italia 2020 (18. etapa): Preteky majú nového lídra, kráľovskú etapu vyhral Hindley (video)

Jai Hindley
Austrálsky cyklista Jai Hindley v cieli 18. etapy pretekov Giro d'Italia. 22. október 2020. Foto: Fabio Ferrari/LaPresse/AP
  • aktualizované 22. októbra 17:19

Až osemnásta etapa 103. ročníka Giro d’Italia priniesla očakávané prezliekanie ružového dresu lídra pretekov. Mladý Portugalčan Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step) ho mal na sebe od 3. etapy so záverečným výstupom na Etnu, ale na Laghi di Cancano napokon kapituloval a zosunul sa až na piate miesto.

Novým lídrom celkovej klasifikácie je Holanďan Wilco Kelderman z tímu Sunweb, ktorému stačilo na zisk ružového dresu aj piate miesto v náročných galejach v Alpách.

Giro d’Italia 2020: program, výsledky, profily etáp

Víťazom 18. etapy sa stal Keldermanov tímový kolega Austrálčan Jai Hindley, ktorý v záverečnom šprinte do kopca zdolal Brita Taa Geoghegana Harta z družstva Ineos Grenadiers.

Kelderman na piatom mieste zaostal o 2:18 min, vysilený Almeida bol v cieli siedmy s mankom 4:51 min.

Nič nie je rozhodnuté

Slovák Peter Sagan medzi najlepšími podľa predpokladov chýbal. Na jeho 37-bodovom odstupe za lídrom bodovacej súťaže Francúzom Arnaudom Démarom by sa nemalo nič zmeniť.

Celkovo nie je o ničom rozhodnuté. Kelderman vedie s náskokom 12 sekúnd pred Hindleym a 15 sekúnd pred Hartom.

Kráľovská etapa Giro d’Italia mala prísť na rad až v sobotu, ale zlá snehová situácia na Colle dell´Agnello aj francúzske koronavírusové obmedzenia spôsobili, že tam cyklisti napokon nepôjdu.

A tak sa prívlastok „kráľovské“ presunul na štvrtkové zápolenie, ktoré na 207 km z Pinzola na vrchol Laghi di Cancano (1935 m) ponúklo viac než 5800 výškových metrov rozdelených do štyroch kategorizovaných prémií v kopcoch.

Obor vyžmýkal vrchárov

Už hneď po štarte pelotón absolvoval stúpanie II. kat. Campo Carlo Magno (dĺžka 14 km, priemer 6%). Neskôr prišiel na rad jednotkový kopec Passo Castrin (8,6 km, 9,3%) a po zjazde a približne 50 km po relatívnej rovine prišiel čas na najťažšiu horskú skúšku celých pretekov.

Dvadsaťpäťkilometrový obor Passo di Stelvio s priemerom 7,2% vyžmýkal aj zo špecialistov – vrchárov všetky sily. A to v samom závere etapy sa postavil pretekárom do cesty ešte jeden kopec, 9 km dlhý Laghi di Cancano.

V stúpaní na jeden z najvyšších horských priesmykov dostupných autom v Európe najprv opustili sily doterajšieho lídra pretekov Joaa Almeidu, ale neskôr aj jeho najväčšieho rivala Wilca Keldermana.

Vpredu zostalo len najodolnejšie trio, ktoré si to rozdalo o 50 bodov na vrchole prémie špeciálnej kategórie vo výške 2746 m.

Cima Coppi pre Dennisa

Napokon ich v zasneženej alpskej scenérii na Stelviu získal Austrálčan Rohan Dennis z tímu Ineos Grenadiers, ale o celkové víťazstvo napokon zabojovalo zostávajúce duo v úniku: Brit Tao Geoghegan Hart a Austrálčan Jai Hindley.

Dennis sa napriek tomu stal prvým Austrálčanom v histórii, ktorý sa tešil zo špeciálneho ocenenia Cima Coppi, ktoré je určené víťazovi horskej prémie na najvyššom bode pretekov.

Na začiatku záverečného stúpania 10 km pred cieľom sa Hart a Hindley vzdialili Dennisovi a v samom závere si to v šprinte do mierneho kopca rozdali o etapové víťazstvo. Nie však o dres lídra pretekov, lebo ten si napokon tesne vybojoval Kelderman.

Najrýchlejšie napokon bol v cieli 24-ročný Hindley, ktorý si v čase 6:03:03 h pripísal najväčší úspech kariéry. Vyhral vôbec prvú etapu na pretekoch Grand Tour a celkovo štvrtú v kariére.

Giro d’Italia 2020 – 18. etapa

(Pinzolo – Laghi di Cancano)

dátum: 22. október 2020

dĺžka: 207 km

profil: horská

Giro d'Italia 2020 - 18. etapa (Pinzolo - Laghi di Cancano), mapa
Mapa 18. etapy Giro d’Italia 2020. Reprofoto: www.giroditalia.it.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jai HindleyJoao AlmeidaPeter SaganRohan DennisTao Geoghegan HartWilco Kelderman