Giro d'Italia 2020 (19. etapa): Sagan už zrejme cyklámenový dres nezíska, preteky ovplyvnil protest (video)

Josef Černý
Víťaz 19. etapy Giro d´Italia Josef Černý. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 23. októbra 18:17

Piatkovú skrátenú etapu Giro d’Italia vyhral český cyklista Josef Černý z tímu CCC. Trať dlhú 124 kilometrov zvládol za 2:30:40. Peter Sagan v cieli nebodoval, keď došiel v hlavnom balíku so stratou viac ako 11 minút na víťaza. Slovenský cyklista zrejme stratil šancu získať cyklámenový dres, pred záverečnými dvoma etapami je druhý so stratou 37 bodov na Arnauda Démara.

Skrátená etapa

V piatok to mala byť pôvodne najdlhšia etapa v programe tohtoročného Giro d’Italia, ale pretekári si napokon u organizátorov vymodlili jej výrazné skrátenie. Peter Sagan a spol. šliapali do pedálov namiesto 258 km iba niečo vyše 100 km. Údaje o novej dĺžke etapy sa dosiaľ rozchádzajú.

Najprv to malo byť 150 km, ale denník La Gazzetta dello Sport a následne web Cyclingnews.com informovali, že namiesto Morbegna sa bude o 13.30 h štartovať v Come a etapa bude mať 180 km. Talianska televízia RAI o niečo neskôr vyhlásila za nové miesto štartu Vigevano a iba 112-kilometrovú záťaž pre cyklistov.

Pelotón sa po pár kilometroch zastavil

Zmena bola výsledkom protestu cyklistov, ktorí mali po dvoch náročných dňoch v Alpách absolvovať najdlhšiu etapu v tohtoročnej edícii z Morbegna do Asti. A nič na tom nezmenil ani fakt, že sa malo ísť zväčša po rovine a v cieli sa očakával hromadný šprintérsky dojazd.

Giro d’Italia 2020: program, výsledky, profily etáp

Keď však cyklisti ráno dorazili do Morbegna, husto pršalo a bola veľká zima. Etapu za týchto podmienok odštartovali, ale už po pár kilometroch sa pelotón zastavil a po diskusii s organizátormi bolo na svete skrátenie trasy a nový začiatok etapy.

Sagan musí zabojovať

„Celý pelotón potom nasadol do tímových autobusov, ktoré cyklistov zaviezli do nového miesta štartu. Z pôvodného počtu 258 km malo zostať podľa informácií z tímu Deceuninck – Quick Step 150 km, ale to sa ešte viackrát menilo. Podľa najnovších informácií by sa malo štartovať o 13.30 h v Abbiategrasse a etapa by mala merať 125 km. Oficiálne vyjadrenie organizátorov stále nebolo k dispozícii,“ napísal portál iDnes.cz.

Giro d’Italia 2020 – 19. etapa

(Morbegno – Asti)

dátum: 23. október 2020

pôvodná dĺžka: 253 km

profil: rovinatá

Giro d'Italia 2020 - 19. etapa (Morbegno - Asti), profil
Profil 19. etapy Giro d’Italia 2020.
Giro d'Italia 2020 - 19. etapa (Morbegno - Asti), mapa
Mapa 19. etapy Giro d’Italia 2020. Reprofoto: www.giroditalia.it.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Sagan