GLOBSEC sa skončil, prejav Camerona sledovali na celom svete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Premiér Fico prijal britského premiéra Davida Camerona
Premiér Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska David Cameron počas tlačového vyhlásenia na Úrade vlády SR. Bratislava, 19. jún 2015. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Tohtoročná bezpečnostná konferencia GLOBSEC pomohla priniesť aj väčšiu jasnosť v tom, či sú Európska únia a Západ odhodlaní postaviť sa za tie hodnoty a princípy, na ktorých európska bezpečnosť stojí. Myslí si to zakladateľ konferencie Róbert Vass.

Obrazom: Slovensko hostilo svetových lídrov, prišli na GLOBSEC a stretnutie krajín V4

Podľa Vassa bol tohtoročný GLOBSEC mimoriadne úspešný nielen preto, že „sme tu mali politikov z celého sveta a expertov z viac ako 70 krajín“. Vass je mimoriadne rád, že mohli hostiť britského premiéra Davida Camerona. „Mal naozaj veľmi dôležitý prejav, ktorý sledovali na celom svete. Pokrývali ho nielen vo Veľkej Británii, ale aj Spojených štátoch amerických a iných kútoch sveta,“ uviedol Vass.

Video: Prejav britského premiéra Camerona na GLOBSEC-u

Rusku chýba podľa profesora Zubova dekomunizácia

Myslí si, že dôležitý bol aj prejav amerických senátorov na čele s bývalým vyzývateľom Baracka Obamu v prezidentských voľbách v roku 2008 Johnom McCainom. „Vyzvali na väčšiu pomoc Ukrajine. Tá je dnes naozaj v komplikovanej bezpečnostnej situácii a nedokáže sa sama brániť,“ povedal Vass a dodal, že krajina dnes čelí obrovskému bezpečnostnému riziku.

Na konferencii vystúpil aj profesor histórie a kritik súčasného ruského prezidenta Andrej Zubov, ktorý povedal, že v Rusku po rozpade Sovietskeho zväzu nikdy nedošlo k ideologickej dekomunizácii, čo prezident Vladimír Putin využíva na mobilizáciu obyvateľstva na podporu svojej politiky. Obyvatelia Ruska podľa neho nemajú veľa skúseností s demokraciou, otvorenými hranicami alebo slobodnými médiami, preto im súčasné smerovanie štátu neprekáža.

Rusi žijú v poststalinistickom systéme

„Ruská spoločnosť žije v poststalinistickom systéme,“ povedal s tým, že v každom meste je možné nájsť sochy komunistických predstaviteľov alebo po nich pomenované ulice. Obyvateľstvo si podľa neho tiež želá, aby bolo Rusko veľmocou podobnou Sovietskemu zväzu, preto im vyhovuje Putinov militarizmus. V prípade, že by mali Rusi viac skúseností s fungujúcou demokraciou, ich názory by sa podľa Zubova zmenili a postupná izolácia Ruska by im prekážala viac.

Súčasné vedenie Ruska podľa Zubova zastáva názor, že jednotlivec by mal byť podriadený štátu. To je podľa neho tiež dôvod, prečo je prezident Putin populárny medzi pravicovými aj ľavicovými radikálmi v Európe. Ako Zubov dodal, ak sa Rusko chce vrátiť do európskej civilizácie, musí plne zaviesť všetky atribúty demokracie a rešpektovať ľudské práva.

Na Slovensku sú svetoví lídri, prišli na V4 a GLOBSEC
Foto: SITA/MZVaEZ SR

Na konferenciu mal prísť aj Petro Porošenko

Na konferencii sa mal zúčastniť aj ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý však nemohol prísť. „Nemohol prísť pre situáciu na Ukrajine. Rozumieme tomu, ukrajinskí predstavitelia si ťažko plánujú kalendáre,“ skonštatoval zakladateľ GLOBSEC-u.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Organizátori pred začatím konferencie avizovali, že si prajú, aby GLOBSEC bol akousi prípravou na budúcoročný summit Severoatlantickej aliancie (NATO) vo Varšave. „Myslím si, že sa to podarilo. Na rokovaniach sme začali nastoľovať témy, ktoré by sme chceli rozvíjať do summitu,“ povedal Vass a dodal, že „všetci musíme pracovať na tom, aby to bol úspešný summit“. Podľa jeho slov by mal summit NATO vo Varšave ukázať jednotu transatlantického spoločenstva reagovať na rôzne hrozby.

Členstvo Čiernej Hory v NATO je dôležité

Ako potvrdil, politici a analytici sa na GLOBSEC-u venovali aj politike otvorených dverí Severoatlantickej aliancie. Tejto téme sa venoval na diskusii so stálym predstaviteľom SR pri NATO Tomášom Valáškom predseda vlády Čiernej Hory Milo Dukanovič. Ako Dukanovič uviedol, vyzerá to tak, že čoraz viac krajín snahy Čiernej Hory dostať sa do Severoatlantickej aliancie podporuje. Dôvodom podľa premiéra môže byť aj to, že hoci krajina do NATO oficiálne nepatrí, zúčastňuje sa na niektorých misiách a snaží sa správať ako člen aliancie.

Podľa Dukanoviča členstvo Čiernej Hory v NATO je dôležité nielen pre krajinu samotnú, ale aj pre Európsku úniu. Premiér verí, že ich členstvo v aliancii by mohlo prispieť k stabilite na západnom Balkáne. Dukanovič skonštatoval, že Čierna Hora pokračuje v ťažkých reformách a akceptuje štandardy a hodnoty aliancie a EÚ. Ako krajina chcú naďalej pracovať na posilňovaní bezpečnosti a stability v regióne. Vass si myslí, že Čierna Hora „si zaslúži byť členom NATO. Dúfam, že počas budúcoročného summitu pozvánku do NATO dostane“.

Budúcnosť Európy je testovaná vnútornými napätiami

Diskusie, ktoré v Bratislave prebiehali od piatku 19. júna, podľa Vassa prispeli k posunutiu medzinárodnej debaty o riešení otázky Ukrajiny, budúcnosti s Ruskom, otázky imigrantov zo severnej Afriky. Prispeli tiež k riešeniu otázky o budúcnosti Európskej únie, ktorá je „testovaná vnútornými napätiami, či už je to Gréckom a jeho možnom odchode z eurozóny, alebo otázkou budúcnosti vzťahov s Veľkou Britániou“.

Tento rok sa konal 10. ročník bezpečnostnej konferencie GLOBSEC. Tú ešte ako študent založil Róbert Vass. Na tomto jubilejnom ročníku sa zúčastnilo viac ako tisíc hostí a približne 160 novinárov z celého sveta. Tento rok sa konferencia konala od piatku 19. júna do nedele 21. júna.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe David CameronPetro PorošenkoVladimir Putin