Glóbusy v behu na lyžiach získali Cologna a Björgenová

Cologna
Dario Cologna s glóbusom pre víťaza Foto: SITA/AP

FALUN 18. marca (WEBNOVINY) – Švajčiar Dario Cologna suverénnym spôsobom zvíťazil vo finálovej minitour Svetového pohára v behu na lyžiach vo švédskom Falune.

Už skôr si po rokoch 2009 a 2011 tretíkrát v kariére zabezpečil zisk veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v celosezónnom seriáli.

V záverečnom behu na 15 km voľnou technikou s hendikepovým štartom podľa odstupov z predchádzajúcich troch etáp dokonale využil to, že štartoval ako prvý a súperom nedal žiadnu šancu. Druhý vo štvoretapovom finále skončil Kanaďan Devon Kershaw, ktorému strieborná priečka patrí aj v celkovom poradí SP. Tretí finišoval Nór Niklas.

Najrýchlejší pri meraní „čistého“ času od štartu do dobehnutia do cieľa bol Rus Piotr Sedov, ktorý tri päťkilometrové okruhy zvládol za 38:52,7 min. Vďaka tmu sa v celkovom poradí posunul z 12. miesta na štarte na 5. priečku v cieli. Víťazný Dario Cologna, ktorý vidiac svoj výrazný náskok na čele záver už úplne vypustil, skončil osemnásty.

Slovensko nemalo vo finále, ktoré je určené iba päťdesiatim najlepším v celkovej klasifikácii SP, zastúpenie. Martin Bajčičák skončil v konečnom poradí na 88. mieste, Petrovi Mlynárovi patrila 133. priečka.

Výsledky – beh na 15 km voľnou technikou s hendikepovým štartom:

1. Dario Cologna (Švaj.) 39:59,9 min, 2. Devon Kershaw (Kan.) +23,8 s, 3. Niklas Dyrhaug (Nór.) +40,5, 4. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +42,0, 5. Piotr Sedov (Rus.) +42,2, 6. Alex Harvey (Kan.) +42,4

Poradie podľa čistých časov v 4. etape:

1. Piotr Sedov (Rus.) 38:52,7 min, 2. Alex Harvey (Kan.) +10,4 s, 3. Roland Clara (Tal.) +13,2, 4. Jevgenij Belov (Rus.) +16,2, 5. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +23,4, 6. Alexander Legkov (Rus.) +27,1

Konečné poradie vo finálovej minitour:

1. Dario Cologna (Švaj.) 1:32:33,1 h, 2. Devon Kershaw (Kan.) +23,8 s, 3. Niklas Dyrhaug (Nór.) +40,5, 4. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +42,0, 5. Piotr Sedov (Rus.) +42,2, 6. Alex Harvey (Kan.) +42,4

Konečné poradie vo SP 2011/12 po 37 pretekoch:

1. Dario Cologna (Švaj.) 2216 bodov, 2. Devon Kershaw (Kan.) 1466, 3. Petter Northug (Nór.) 1199, 4. Marcus Hellner (Švéd.) 1058, 5. Alexander Legkov (Rus.) 1000, 6. Alex Harvey (Kan.) 974, … 88. Martin Bajčičák 49, 133. Peter Mlynár (obaja SR) 13

Medzi ženami vyhrala Nórka Björgenová

Beh na lyziach

Nórka Marit Björgenová suverénnym spôsobom zvíťazila v záverečnej štvrtej etape minitour v rámci finále Svetového pohára 2011/2012 v behu na lyžiach vo švédskom Falune a definitívne tým potvrdila zisk veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v celosezónnom seriáli pretekov.

Je to už jej tretia trofej v kariére, keď predtým dvíhala „guľu“ nad hlavu aj v rokoch 2005 a 2006. Prerušila tým šnúru úspechov poľskej reprezentantky Justyny Kowalczykovej, ktorá kraľovala v rokoch 2009, 2010 a 2011. Poľka sa tentoraz musela uspokojiť s druhým miestom.

V záverečných pretekoch minitour na 10 km voľnou technikou s hendikepovým štartom podľa odstupov z predchádzajúcich troch etáp si v strhujúcom finiši trojčlennej skupinky vybojovala striebro ďalšia Nórka Heidi Wengová. O sedem desatín sekundy neskôr preťali cieľovú pásku Švédka Charlotte Kallová a Nórka Therese Johaugová, rozbor cieľovej fotografie potvrdil, že Švédka bola o niekoľko centimetrov vpredu. Johaugovú môže aspoň vnútorne tešiť to, že v čistom čase meranom od štartu do dobehnutia do cieľa, bola najrýchlejšia.

Kowalczyková štartovala o šesť sekúnd neskôr ako Björgenová. Čoskoro ju dobehla, ale potom totálne odpadla a skončila až piata.

Slovensko nemalo zastúpenie vo finále, ktoré je určené iba päťdesiatim najlepším v celkovej klasifikácii SP. Jediná Slovenka, ktorá v tejto sezóne štartovala vo SP, Alena Procházková, obsadila konečné 64. miesto.

Výsledky – beh žien na 10 km voľnou technikou s hendikepovým štartom:

1. Marit Björgenová (Nór.) 29:21,6 min, 2. Heidi Wengová (Nór.) +46,1 s, 3. Charlotte Kallová (Švéd.) +46,8, 4. Therese Johaugová (Nór.) +46,8, 5. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1:10,0, 6. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +2:06,8

1. Therese Johaugová (Nór.) 28:48,8 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +2,2 s, 3. Heidi Wengová (Nór.) +14,5, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +16,7, 6. Marit Björgenová (Nór.) +32,8, … 23. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1:36,4

Poradie vo finálovej minitour SP:

1. Marit Björgenová (Nór.) 1:09:50,1 h, 2. Heidi Wengová (Nór.) +46,1 s, 3. Charlotte Kallová (Švéd.) +46,8, 4. Therese Johaugová (Nór.) +46,8, 5. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1:10,0, 6. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +2:06,8