Glváč, Madej, Federič aj Čaplovič sa s parlamentom lúčia. Smer s nimi nepočíta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Glváč
Martin Glváč je jedným z Ficových verných, ktorí sa do parlamentu už nepozrú. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Konečne sme sa dočkali. Ministerstvo vnútra zverejnilo kompletné kandidačné listiny do februárových parlamentných volieb. Dočkali sme sa tak konečne aj kandidátky Smeru. Z tej vypadli niektoré stálice, ktoré sa roky pohybovali v parlamentných laviciach.

Karty zamiešal možno aj Vadala

Jedným z veľkých prekvapení je, že parlament opúšťa dlhoročná pravá ruka Roberta Fica, jeho dlhoročný šéf úradu vlády Igor Federič. Počas jeho pôsobenia na úrade vlády bola zamestnaná aj poradkyňa Mária Trošková, známa s kontaktmi s mafiánom Antoninom Vadalom.

Post vedúceho kabinetu predsedu vlády musel opustiť v roku 2018, keď na premiérske miesto nastúpil Peter Pellegrini. Možno práve on dal podmienku, že Federič v parlamente končí.

V parlamentných laviciach končí aj kedysi mladá nádej strany, Róbert Madej. Do poslaneckých lavíc sa dostal ešte v roku 2002, keď vyhral smerácku študentskú súťaž o miesto poslanca. V súčasnosti je predsedom Ústavnoprávneho výboru NRSR.

Médiá obletela aj jeho fotografia s Vadalom, na ktorej sa s úsmevom priateľsky držia okolo pliec a zdvíhajú palce.

Obeťou kompromisu je aj Čaplovič

Nový zdroj príjmov si bude musieť hľadať aj súčasný podpredseda poslaneckého klubu Smeru Tibor Glenda. Do roku 2018 bol predsedom krajskej organizácie Smeru v Nitre. Počas jeho pôsobenia sa napríklad v roku 2017 vzbúrila stranícka bunka v obci Rišňovce. Poslancom NR SR bol od roku 2002 .

Medzi známejšie tváre, ktoré opúšťajú parlamentné lavičky, patrí aj Jozef Burian. Poslancom bol od roku 2002. Jeho meno sa spomínalo v súvislosti s majetkovým podielom niektorých nebankových spoločností.

Obeťou kompromisu je pravdepodobne aj stálica Smeru Dušan Čaplovič. V parlamente končí, aj keď bol jedným z Ficových najvernejších od samého začiatku v roku 2001, kedy sa stal podpredsedom strany. Zastával aj funkciu podpredsedu vlády a v poslaneckých laviciach je od roku 2002.

Podobných mien je viacej. Napríklad Igor Choma, ktorý podpísal ako nominant Smeru vo funkcii riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti zmluvu s firmou SkyToll na predražený mýtny systém. Vtedajší minister dopravy Ľubomír Vážny však svoje miesto obhájil 21. miestom na kandidátke.

Z končiacich stálic nemôžeme nespomenúť Martina Glváča, ktorý sa sám vzdal možnosti kandidovať.

Obroda sa nekoná

Tým sa ale zoznam nekončí. Viacerí poslanci, ktorých mená sme ani dobre nepoznali, ale vedeli dobre stláčať tlačidlá pri hlasovaní, sa síce na kandidátku dostali, ale na nezvoliteľných miestach.

Hoci to na prvý pohľad vyzerá ako obroda Smeru, opak je pravdou. Svedčí o tom veľký počet mien, ktoré zaostali vysoko na kandidátke aj napriek viacerým škandálom. Medzi nimi napríklad Ľuboš Blaha, Ján Richter či Jana Vaľová

Voliči Smeru však majú z čoho vyberať. Na niekoho zapôsobí jednotka Peter Pellegrini, na iného Robert Fico. Uvidíme, koľko miest im to zaručí..

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Antonino VadalaDušan ČaplovičIgor ChomaIgor FederičJán RichterJana VaľováJozef BurianĽubomír VážnyĽuboš BlahaMária TroškováMartin GlváčPeter PelegriniRobert FicoRóbert MadejTibor Glenda
Firmy a inštitúcie SMER-SD