Golonka venoval múzeu SOV olympijské medaily, legendárny hokejista neváhal ani chvíľu

Golonka
Bývalý hokejista Jozef Golonka počas slávnostného odovzdania dvoch olympijských medailí - striebornej zo ZOH 1968 v Grenobli a bronzovej zo ZOH 1964 v Innsbrucku - legendárneho hokejistu Jozefa Golonku do zbierok Slovenského olympijského a športového múzea v rámci úvodu medzinárodného odborného kolokvia Šport a olympijské hnutie v múzejnej dokumentácii. Bratislava, 22. máj 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Legendárny hokejista a neskôr tréner Jozef Golonka venoval do zbierok Slovenského olympijského a športového múzea (SOŠM) obe svoje olympijské medaily – striebornú zo ZOH 1968 vo francúzskom Grenobli a bronzovú zo ZOH 1964 z rakúskeho Innsbrucku.

Zároveň tam pridal aj diplomy, ktoré sa k nim viažu.

Medaily patria aj fanúšikom

Cenné artefakty prevzali prezident SOV Anton Siekel a riaditeľka SOV Zdenka Letenayová v rámci Medzinárodného odborného kolokvia s témou „Šport a olympijské hnutie v múzejnej dokumentácii“ v bratislavskom hoteli NH Gate One. Informuje o tom špecializovaný portál olympic.sk.

Myslím si, že to bolo veľmi milé. Keď ma oslovili, či som ochotný dať medaily a diplomy do múzea, neváhal som ani chvíľu. Medaily nepatria len mne, ale aj mojim fanúšikom. A preto majú právo vidieť ich aj oni. V múzeu sú prospešnejšie ako u mňa doma a verím, že naše olympijské a športové múzeum bude mať onedlho vlastné výstavné priestory, aké si zaslúži a aké sú bežné v zahraničí,“ uviedol Jozef Golonka pred približne 60 účastníkmi kolokvia a pozvanými zástupcami médií.

Ďalšia k medailám zosnulých spoluhráčov

Olympijské medaily patria medzi najcennejšie zbierkové predmety olympijských a športových múzeí na celom svete.

Pokiaľ ide o zbierky SOV – SOŠM, Golonkova bronzová z Innsbrucku 1964 v nich nie je prvá. Už dávnejšie múzeum získalo innsbrucké medaily jeho dvoch medzičasom zosnulých dávnych spoluhráčov Františka Gregora a českého rodáka Jaroslava Waltera, ktorý sa pred viac než polstoročím natrvalo usadil na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton SiekelJozef Golonka
Firmy a inštitúcie SOŠV Slovenský olympijský a športový výbor