Aktualizované: Kližan zdolal Bašiča a Gombos nevzal Džumhurovi ani set, po prvom dni je stav nerozhodný

Martin Kližan, tenis
Slovenský tenista Martin Kližan počas prvého zápasu stretnutia medzi Slovensko - Bosna a Hercegovina v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára (DP) tenisových reprezentačných družstiev mužov. Bratislava, 6. apríl 2018 Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované: 6. apríla 21:25

BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) – Po prvom dni bratislavského stretnutia Slovensko – Bosna a Hercegovina v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2018 tenisových reprezentačných družstiev mužov je stav nerozhodný 1:1 O prvý bod pre hostí sa postaral Damir Džumhur, ktorý zdolal Norberta Gombosa za 69 minút 6:4, 6:1.

Vyrovnávajúci bod pre Slovensko na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC zabezpečila domáca jednotka Martin Kližan triumfom nad hosťujúcou dvojkou Mirzom Bašičom za 82 minút 7:6 (5), 6:1.

Kližan situáciu zvládol

Kližan (130. v rebríčku) sa proti Bašičovi (95.) pomalšie rozbiehal a v jedenástom geme prvého setu dokonca čelil setbalu. Situáciu zvládol. Víťazný tajbrejk a najmä odskočenie na 3:0 v druhom sete konečne znamenalo viac hernej istoty na rakete energického slovenského ľaváka a napokon naoko pohodové víťazstvo 7:6 (5), 6:1. Hneď prvý mečbal premenil esom.

Dvadsaťosemročný Kližan má s 26-ročným Bašičom bilanciu 2:0, prvýkrát si sily zmerali už pred desiatimi rokmi na turnaji ITF Futures na pevnom povrchu pod strechou v chorvátskom Záhrebe (7:5, 6:2).

„Bašič je výborný hráč. Ukázal to aj na antuke, bolo to ťažké. Veľká vďaka divákom, že ma podržali najmä v niektorých fázach prvého setu, keď som už mal toho dosť. Nevedel som sa chytiť na jeho servis a pri mojom podaní sa bojovalo. Prvý set som vyhral aj trochu so šťastím, v druhom som už dominoval na kurte. Bol som lepší vo všetkých faktoroch – na podaní, returne aj v medzihre. Ako ubiehal čas, moja hra gradovala. Na začiatku som nehral podľa predstáv, ťažko sa mi hralo z jeho servisu. V druhom sete to už bolo dobré, keď som ho viackrát brejkol,“ uviedol Martin Kližan v reakcii pre RTVS.

Martin Kližan, kedysi 24. hráč rebríčka ATP, sa vyjadril k tomu, čo očakáva od súboja so súčasnou svetovou tridsaťdvojkou Džumhurom. „Bude to strašne ťažký zápas, ale teším sa na neho. Džumhur dnes podal veľmi dobrý výkon proti ´Gombimu´, máme podobné štýly. Obaja beháme viac zozadu, dobre returnujeme, bude to dobrý zápas. Dúfam, že budeme doň nastupovať za stavu 2:1 pre nás.“

Gombosov „blbý“ gem

Predtým prvý bod pre Bosnu a Hercegovinu vybojoval ich najlepší hráč Damir Džumhur, ktorý si v úvodnej dvojhre poradil so slovenskou dvojkou Norbertom Gombosom za 69 minút 6:4, 6:1. Momentálne až piaty najlepší slovenský singlista Gombos (147. v rebríčku ATP) urobil v zápase priveľa chýb, ktoré plynuli z jeho útočnej a často netrpezlivej hry. Džumhur (32. v renkingu), ktorý patrí do širšej svetovej špičky, sa mohol oprieť o kvalitné podanie a presnú hru z kontrolovanej defenzívy.

Predviedol aj pestrejší herný repertoár, často si pomohol účinnými „kraťasmi“. S blížiacim sa koncom zápasu ťažil neskorší víťaz aj z nárastu sebavedomia a napokon bez väčších problémov triumfoval.

„Začal som veľmi dobre, vyhrával som aj ťažké a dlhé výmeny. Bohužiaľ, za stavu 4:4 prišiel jeden ´blbý´ gem, keď som urobil tri nevynútené chyby a potom sa to celé otočilo. Súper vzápätí dobre zaservoval a v druhom sete už dominoval. Tlačil ma, držal dĺžku úderov, nedokázal som na neho vyvinúť dostatočný tlak. Rovnako veľa toho vybehal, vrátil mi loptičky aj z pozícií, keď to za normálnych okolností už má byť víťazný úder pre mňa. Nepomohol som si ani prvým podaním, nemal som šancu,“ povedal Norbert Gombos pre RTVS.

Dvadsaťsedemročný Gombos v bilancii proti 25-ročnému Džumhurovi zaostáva už 2:4. Uspel ešte v sezóne 2014 na halovom „hardovom“ challengeri práve v Bratislave (6:3, 6:2) a potom v roku 2015 v kvalifikácii na antuke v nemeckom Hamburgu (3:6, 6:3, 6:4).

Stav stretnutia rozhodujúceho 2. kola play-off I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2018 tenisových reprezentačných družstiev mužov (6. – 7. apríla, Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou v Aegon aréne NTC):

SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA 1:1

• po piatkových dvojhrách

Norbert Gombos – Damir Džumhur 4:6, 1:6 za 69 minút (36, 33)
Martin Kližan – Mirza Bašič 7:6 (5), 6:1 za 82 minút (53, 29)

Priebeh hry Martina Kližana

I. set

Tri brejkbaly Kližana v úvodnom geme zápasu zostali nevyužité a Bašič sa po pomalšom úvode chytil na podaní. Za stavu 3:3 sa Slovák dostal k ďalšiemu brejkbalu, ale nakoniec sa opäť presadil Bosniak svojím kvalitným servisom. V jedenástom geme sa slovenský tenista trápil s podaním a pustil súpera k setbalu. Odvrátil ho práve zlepšeným servisom a to ho aspoň trochu nakoplo. Vynútil si tajbrejk, ale v ňom spočiatku nebol pánom na dvorci. Kližan robil chyby a za stavu 1:4 sa dostal pod psychický tlak. Zvládol ho. Utiekol z 3:5 na 6:5, setbal si vybojoval presným krížnym forhendom. Vzápätí Bašič tesne vyhodil nahraný bekhend a Kližan aj so šťastím získal set 7:5 v tajbrejku.

II. set

V druhom sete sa Kližan herne upokojil, ale stále to nemal jednoduché. V prvom geme ušiel z dvoch brejkbalov súpera a v druhom sám premenil až šiesty takýto pokus na brejk. Vzápätí potvrdil na 3:0 a začal byť dominantný na kurte. Do svojej hry pridal variabilitu aj presnosť a keď za stavu 4:1 parádnym forhendom po čiare opäť vzal súperovi podanie, víťazstvo mal na dosah. Šancu si už nenechal ujsť a zápas pri svojom servise ukončil esom von z kurtu. Kližan celkovo využil iba 2 z 13 brejkových príležitostí, pomohol si 8 esami. Svoje podanie neodovzdal ani raz.

Priebeh hry Norberta Gombosa

I. set

Úvodný gem pri podaní Gombosa naznačil, že na pomalej antuke to môže byť boj o každú loptičku. Nebola to pravda. Favorizovaný Džumhur už v tretej hre prvýkrát brejkol svojho slovenského súpera, keď zahral parádny víťazný bekhend z defenzívy do odkrytej časti kurtu. Reakcia Gombosa bola rýchla, rebrejkom okamžite vyrovnal na 2:2. Súpera si pritiahol k sieti a potom ho obhodením donútil k chybe. Koncovka setu však vyznela pre Bosniaka. Za stavu 4:4 mu slovenský súper pomohol k brejku troma nevynútenými chybami a vzápätí Džumhur dopodával na 6:4. Premenil druhý setbal po pridlhom forhende protivníka.

II. set

Ani úvod druhého setu nezastihol slovenského tenistu v pohode. Gombos dvojchybou premenil Džumhurovi brejkbal a ten vzápätí na trikrát potvrdil zisk súperovho podania na 2:0. Neskôr Džumhur zvýšil aj na 3:0, keď Gombos nevyužil stav 40:15 pri svojom podaní, v závere gemu opäť „spáchal“ dvojchybu. Jedinú hru v druhom sete Gombos získal za stavu 0:4 a zabránil tak nepopulárnemu „kanáru“. Za stavu 1:5 Gombos ešte skúšal zabojovať, ale chýbal mu pokoj na rakete. Pri mečbale opäť urobil dvojchybu, rovnako ako aj dvakrát predtým pri brejkových možnostiach Džumhura. V celom stretnutí slovenský tenista predviedol 31 nevynútených chýb, popri 10 na strane súpera. Džumhur využil 5 z 9 možností na brejk, Gombos jednu z dvoch.

Premiéra Dominika Hrbatého

Stretnutie Slovensko – Bosna a Hercegovina je aj premiéra Dominika Hrbatého v pozícii daviscupového kapitána. Hrbatého v novembri zvolil do funkcie výkonný výbor Slovenského tenisového zväzu (STZ). Jeho predchodca Miloslav Mečíř sa po 24 sezónach zo zdravotných dôvodov neuchádzal o obnovenie platnosti zmluvy.

Sobotňajší program v bratislavskom NTC sa začne o 14.00 h štvorhrou, na ktorú kapitáni Dominik Hrbatý, resp. Tomislav Brkič (z pozície tzv. hrajúceho) nahlásili páry Andrej Martin, Igor Zelenay a Mirza Bašič, Tomislav Brkič. V domácom kádri je i Jozef Kovalík, v iba štvorčlennej nominácii hostí aj Nerman Fatič. Šéfovia realizačných štábov majú nárok na zmeny, týka sa to aj sobotňajších dvojhier Kližan – Džumhur a Gombos – Bašič.

„Už pred zápasom na tlačovke som hovoril, že bude treba získať body cez Bašiča. Ak sa to podarí aj cez Džumhura, bol by to len bonus pre nás. Všetko teda ide podľa predpokladov. Zajtra bude najdôležitejšie z hľadiska celého zápasu vyhrať štvorhru hneď na začiatku,“ uviedol Dominik Hrbatý pre RTVS.

Ďalej pokračoval zhodnotením piatkových dvojhier: „Noro Gombos hral dobre do stavu 4:4 v prvom sete. Potom trochu ´vytuhol´ nohami, súper mu dal pár dlhších lôpt, ktoré náš hráč pokazil. Potom sa Džumhur chytil a už sa nedal zastaviť. To je ako lokomotíva, ktorá ide dopredu… Ukázal, prečo je takmer v najlepšej tridsiatke na svete. Martin Kližan v druhom zápase na začiatku nevedel zatlačiť súpera, niektoré lopty najmä na returne zahral krátke. V prvom sete sa ťahali, Bašič chytil slinu, triafal prvé servis, mal aj setbal, ale Martin vtedy výborne zaservoval a vzápätí zvládol aj koncovku. V druhom sete už náš tenista ukázal, že patrí do svetovej päťdesiatky a možno aj vyššie. Uvoľnil sa, krásne to švihal a lietalo to po dvorci, Bašič nemal čo hrať, jeho šanca už neprišla. Bol už len akoby štatista. Zajtra vo štvorhre by mali nastúpiť nahlásení hráči Andrej Martin a Igor Zelenay už aj preto, že je tam len 30 minút časový rozdiel medzi deblom a nasledujúcim singlom. Verím im, trénovali sme strašne veľa deblových cvičení, hrali dobre, ich forma stúpa.“

Jesenné stretnutia play-off

Povolených päť hráčov namiesto tradičných štyroch je experimentálna novinka v rámci navrhovanej reformy MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). K zmenám patrí aj scenár v podobe dvoch dvojhier v prvý deň a štvorhry a zostávajúcich dvoch dvojhier v druhý deň a skrátenie zápasov z troch získaných setov na dva. Opatrenia sa minimálne na túto sezónu netýkajú svetovej skupiny DP.

Víťaz stretnutia Slovensko – Bosna a Hercegovina bude 14. – 15. septembra hrať v play-off o svetovú skupinu 2019, zdolaný nastúpi tiež 14. – 15. septembra alebo 19. – 20. októbra / 26. – 27. októbra v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v tejto skupine regionálnej zóny. Vzhľadom na absenciu vzájomnej minulosti s Bosnou a Hercegovinou v septembri určil hostiteľa dodatočný žreb a ten prial tímu SR. Ak Slovensko teraz neuspeje, na jeseň bude hrať proti niekomu z dvojice Bielorusko (doma), Rusko (vonku).