Good Angels v Bourges neprekvapili, lúčia sa s Euroligou

Good Angels zdolali Bourges, rozhodne sa vo Francúzsku
Druhý zápas play off Euroligy basketbalu žien medzi Good Angels Košice a Tango Gourges. Zuzane Žirkovej nedokázala zabrániť v prieniku Céline Dumarc. Košice, 14. marec 2014. Foto: SITA/Miroslav Vacula

BOURGES 19. marca (WEBNOVINY) – Basketbalistky Good Angels Košice zostali v euroligovej sezóne 2013/2014 na štíte obávaného francúzskeho protivníka z Bourges. Desaťnásobné majsterky Slovenska prehrali v stredajšom treťom stretnutí play-off pod košmi tohto súpera 57:67, v celej sérii 1:2 na zápasy a nepostúpili na záverečný turnaj Final Eight do ruského Jekaterinburgu (7. – 13. apríla). Vlani tam Košice obsadili senzačné 4. miesto.

„Nebudem tajiť sklamanie, pretože od postupu nás delilo jediné víťazstvo,“ povedal pre klubový server Daniel Jendrichovský, generálny manažér Good Angels. „Postup na Final Eight mal byť druhým vrcholom našej sezóny, no my sme zostali tesne pod ním. Faktorov, ktoré o tom rozhodli, bolo viac. Rozhodujúcim bola naša odovzdanosť,“ doplnil Jendrichovský svoje dojmy z rozhodujúceho zápasu v Bourges. Tréner Maroš Kováčik v hodnotení spomenul chyby, ktoré urobili jeho zverenky. „Nedokázali sme zopakovať koncentrovaný a disciplinovaný výkon z druhého – domáceho zápasu série. Súperky čakali na naše chyby a my sme ich urobili. Náš prístup nezodpovedal dôležitosti zápasu a ani kvalite domáceho tímu,“ uviedol Kováčik pre klubový web Good Angels.

Zoznam účastníkov Final Eight Euroligy 2014:

UMMC Jekaterinburg, Nadežda Orenburg, Sparta&k Moskovská oblasť (všetky Rus.), Fenerbahce Istanbul, Galatasaray Istanbul, Kayseri Kaski spor (všetky Tur.), USK Praha (ČR, trénerka Natália Hejková), Tango Bourges Basket (Fr.)

Do deviatej minúty stredajšieho rozhodujúceho zápasu držali Good Angels krok s domácimi, v závere prvej štvrtiny však hráčky Bourges odskočili na 17:12 a získali prvý výraznejší odstup. Ten v druhej desaťminútovke štyrikrát narástol na 9 bodov – postupne bolo 23:14, 28:19, 31:22 a napokon 33:24. Hostky v prvom polčase premenili iba 9 z 26 streleckých pokusov a stratili 9 lôpt. Nástup do druhej polovice duelu im nevyšiel a pravdepodobne zároveň vzal šancu bojovať o víťazstvo.

Domáce basketbalistky šesťbodovou šnúrou zvýšili na 39:24 v 23. min a v závere tretej štvrtiny bol rozdiel v skóre v ich prospech až 18-bodový – 51:33. Košice však napriek narastajúcemu odstupu nezložili zbrane. Striedajúca Žirková hrala v poslednej časti zápasu ako zamladi, vzala streleckú zodpovednosť do vlastných rúk a predovšetkým jej pričinením svietil štyri minúty pred koncom na tabuli stav 56:50. Bližšie ako na šesť bodov sa však hostky nedostali, bolo ešte 52:58 z ich pohľadu.

„Nástup do druhej polovice zápasu poznačil z našej strany herný chaos. Naučené a dlhodobo trénované veci neboli dievčatá schopné zahrať. Súhra miestami neexistovala a individuálne pokusy boli rovnako žalostné ako náš herný prejav,“ referoval Kováčik. K zlepšeniu herného prejavu v záverečnej štvrtine poznamenal: „Ihneď, ako sme na ihrisku robili to, čo sme si povedali pred začiatkom stretnutia, začalo sa nám dariť. Možno keby prišli jeden – dva šťastné koše, bolo by všetko inak. Domáce prostredie napokon urobilo svoje.“

Súhrn výsledkov stredajších tretích stretnutí play-off Euroligy basketbalistiek:

(hralo sa na dve víťazstvá)

Tango Bourges Basket (Fr.) – Good Angels Košice (SR) 67:57 (17:12, 16:12, 18:12, 16:21)

– konečný výsledok série 2:1, na záverečný turnaj Final Eight postúpilo Bourges

Zostavy a body:

Bourges: Kaltsíduová 18, Miyemová 16, Dumercová 10 (10 asistencií), Salagnacová a Ndongueová po 2 (Tolová 8, Tchatchouangová 7, Berniesová 4)

Košice: Perkinsová 14, Kizerová 6, Bojovičová 5, Zietarová 3, Hruščáková 0 (Žirková 17/4 trojky, Osipovová a Krivačevičová po 6, Abdiová, B. Bálintová a Kiššová po 0)

TH: 18/15 – 17/13, fauly: 20 – 22, trojky: 4 – 4

Kayseri Kaski spor (Tur.) – Beretta Famila Schio (Tal.) 63:61 (15:19, 18:15, 15:12, 15:15)

– konečný výsledok série 2:1, na záverečný turnaj Final Eight postúpilo Kayseri

ZVVZ USK Praha (ČR, trénerka Natália Hejková) – Rivas Ecópolis (Šp.) 54:38 (14:9, 17:10, 12:11, 11:8)

– konečný výsledok série 2:1, na záverečný turnaj Final Eight postúpil USK Praha