Google dostal pokutu viac ako štyri miliardy eur, podľa Európskej komisie zneužil systém Android

Google
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRUSEL 18. júla (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) v stredu uložila internetovej spoločnosti Google rekordnú pokutu 4,3 mld. eur za zneužívanie dominantného postavenia operačného systému Android v mobilných komunikačných zariadeniach. Informovala o tom európska komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Spoločnosť Google podľa komisie od roku 2011 zaviedla nezákonné obmedzenia pre výrobcov zariadení využívajúcich systém Android a prevádzkovateľov mobilných sietí, aby si upevnila dominantné postavenie vo všeobecnom internetovom vyhľadávaní.

Podmienkou sú aplikácie Google

Google konkrétne nútil výrobcov, aby si ako podmienku udelenia licencie pre jeho obchod s aplikáciami (Play Store) predinštalovali aplikácie Google Search a prehliadač Chrome.

Spoločnosť ďalej platila niektorým veľkým výrobcom a prevádzkovateľom mobilných sietí za to, že do svojich zariadení vopred inštalovali výhradne aplikáciu Google Search.

Výrobcom, ktorí chceli vopred inštalovať aplikácie Google, firma zakazovala predávať mobilné zariadenia využívajúce alternatívne verzie operačného systému Android, uviedla komisia

Spoločnosť Google musí teraz ukončiť toto správanie v lehote 90 dní. V opačnom prípade jej hrozia penále až do výšky 5 % priemerného denného svetového obratu jej materskej spoločnosti Alphabet.

Proti rozhodnutiu sa odvolajú

Hovorca Google pre agentúru AP uviedol, že operačný systém Android neobmedzuje konkurenciu a spoločnosť sa proti rozhodnutiu komisie odvolá.

V júni 2017 EK uložila americkému internetovému gigantu Google dovtedy rekordnú pokutu v sume 2,42 mld. eur pre porušenie pravidiel hospodárskej súťaže v rámci prevádzkovania služby porovnávania cien pri internetovom predaji.

Google podľa komisie vo výsledkoch vyhľadávania poskytoval svojej vlastnej službe porovnávania cien prominentné postavenie, pričom na nižšiu úroveň posúval konkurenčné služby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Margrethe Vestagerová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaGoogle+