Google naučil umelú inteligenciu predpovedať počasie. Je rýchla a spoľahlivá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Horúčavy, počasie, teplomer
Foto: ilustračné, Shutterstock

Bude dnes svietiť slnko, snežiť či pršať? Takúto otázku si každý deň kladú milióny z nás a spoliehajú sa pritom na to, čo predpovedajú meteorológovia. Tí sú však vo svojej predpovedi často úplne vedľa. Tu treba dodať, že predpovedanie počasia nie je jednoduché a svoju rolu v ňom zohráva množstvo premenných. Na ich konci stojí človek, a ten je, ako vieme, často omylný.

Spoločnosť Google sa preto rozhodla pre iný prístup a zverila predpovedanie počasia umelej inteligencii. Ako píše portál českého vedecko-technického časopisu VTM, nové počítačové modely umožňujú skoro okamžité prognózy vývoja počasia. Pokiaľ by sa osvedčili, prinesú rýchlejšie a spoľahlivejšie predpovede. A tie budú v dobe klimatických zmien a náhleho extrémneho počasia  čoraz potrebnejšie.

Kľúčová je rýchlosť predpovedí

Portál VTM pripomína, že doterajšie výsledky umelej inteligencie Googlu na poli meteorológie síce vyzerajú veľmi sľubne, no treba brať do úvahy, že projekt je len v počiatočnej fáze vývoja. Už teraz však dokáže umelá inteligencia behom niekoľkých minút predpovedať zrážky na šesť hodín dopredu s presnosťou na jeden kilometer. Najväčšou výhodou, ktorú algoritmy Googlu poskytujú oproti v súčasnosti používaným meteorologickým technikám, je oveľa väčšia rýchlosť predpovedí.

Softwarový inžinier spoločnosti Google Jason Hickey vysvetlil, že napríklad pri predpovedi počasia pre územie Spojených štátov musia superpočítače spracovať až 100 terabajtov údajov z jednotlivých meteorologických staníc, čo trvá asi šesť hodín. „Výsledkom sú prognózy založené na dátach starších než šesť hodín, čo obmedzuje našu znalosť toho, čo sa práve deje,“ zdôraznil.

Úspech je v jednoduchosti

Umelá inteligencia dokáže tieto výsledky poskytnúť za niekoľko minút. Ako je to možné? Jednoducho tak, že sa nesnaží modelovať zložité meteorologické systémy založené na tisícoch údajov, no vytvára predpovede len na základe údajov zo zrážkových radarov. Zoberie do úvahy sekvenciu starších radarových snímok a podľa nich „odhadne“, čo sa bude diať.

„Ak totiž umelá inteligencia v niečom vyniká, tak je to práve schopnosť hľadať súvislosti medzi obrázkami. Na základe naučených dát potom dokáže celkom presne predpovedať, ako bude v nasledujúcich hodinách,“ zakončil portál VTM s tým, že umelá inteligencia pravdepodobne nebude tak dobrá pri dlhodobých predpovediach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Google