GOOGLE: Nebudeme indexovať všetky weby

Google

BRATISLAVA 10. november (WEBNOVINY) – Google nebude indexovať webové stránky patriace pod News Corp., ak si to neželá ich majiteľ Rupert Murdoch. „Vydavatelia dávajú svoj obsah na web, pretože chcú, aby bol nájdený, takže veľmi málo z nich sa rozhodne nezahrnúť svoj materiál v Google News a webovom vyhľadávaní. Ale ak nám povedia, aby sme ich nezahrnuli, neurobíme to,“ uviedla spoločnosť v oficiálnom vyhlásení. Odstránenie akýchkoľvek informácií z indexov vyhľadávacích strojov nie je zložité, vyžaduje to len zvládnuť jednoduché technické štandardy, tvrdí Google. „Ak chce vydavateľ odstrániť svoj obsah špeciálne z Google News, stačí nám to povedať,“ cituje z vyhlásenia spoločnosti webová stránka www.telegraph.co.uk.

Spoločnosť Google tak reagovala na nedávne vyhlásenia Ruperta Murdocha, ktorý chce zabrániť Google, ale nielen tomu, aby mal vo svojom vyhľadávači zaradené aj spravodajstvo zo stránok jeho spoločnosti a dcérskych firiem. Verí totiž, že vyhľadávacie stroje nemôžu legálne používať nadpisy a odseky zo správ ako výsledok vyhľadávania. Ako miliardár naznačil, indexovanie jeho stránok spoločnosťou Google či inými môže napadnúť na súde.

Rupert Murdoch sa snaží zaviesť platený prístup k spravodajským portálom, ktoré vlastní, vrátane britských Times a Sun či amerických New York Post a Wall Street Journal. Napríklad, na Wall Street Journal už prevádzkuje platené online spravodajstvo. Pri vyhľadávaní konkrétneho článku cez Google sa však čitatelia a čitateľky k nemu dostanú zadarmo.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rupert Murdoch
Firmy a inštitúcie GoogleGoogle+