Google odhaľuje tajné severokórejské gulagy

Gulagy
Google Earth umožnil svetu nazrieť aj do severokórejských gulagoch. Foto: SITA, AP

SOUL 29. januára (WEBNOVINY) – Spoločnosť Google začala v týchto dňoch zverejňovať podrobnejšie mapy komunistickej Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).

Firma k tomu pristúpila len niekoľko týždňov po tom, ako krajinu navštívil jej šéf Eric Schmidt. Jeho prítomnosť v Severnej Kórey bola ostro sledovaná a vyvolala ostrú kritiku najmä preto, že severokórejské médiá návštevu prominentného Američana zneužili na propagandu.

Google doteraz na svojich mapách v prípade KĽDR zobrazoval len družicové zábery s obmedzeným rozlíšením. To sa však teraz zmenilo a na mapách je vidieť aj pravdepodobné pracovné tábory na spôsob gulagov z čias
Schmidt
Foto: SITA, AP

sovietskeho stalinistického režimu.

Mapy ponúkajú pomerne podrobný pohľad aj na samotnú metropolu Pchjongjang vrátane zastávok metra, škôl alebo nemocníc. Mimo hlavného mesta sú zábery menej čitateľné, vidieť na nich však aj takzvané reedukačné tábory.

Iróniou je, že samotní Severokórejčania si mapy pravdepodobne nebudú môcť prezrieť. Počítače v krajine sú síce poprepájané domácim intranetom, ten je však len vo veľmi obmedzenej miere napojený na celosvetovú internetovú sieť. Väčšina domácností v chudobnej krajine aj tak nemá prístup k počítaču.

Médiá odhadujú, že v pracovných táboroch KĽDR sa v súčasnosti nachádza asi 200-tisíc ľudí. V prevažnej miere ide o osoby považované za „nepriateľov štátu“.

Pozrite si jeden z pracovných táborov v KĽDR tu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GoogleGoogle+