Google oslavuje narodenie vynálezcu Petriho misky

Bez názvu
Foto: SITA

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Google si dnes pripomína 161. výročie narodenia nemeckého vedca Juliusa Richarda Petriho, vynálezcu Petriho misky. Doodle ponúka hravú, interaktívnu verziu vynálezu, ktorú užívatelia môžu vidieť priamo v akcii.

Nemecký bakteriológ Julius Richar Petri sa narodil 31. mája 1852 v Barmene v Nemecku. Študoval na vojenskej lekárskej univerzite Kaiser-Wilhelm-Akadémii, neskôr pracoval v berlinskej nemocnici Charité. V rokoch 1877 až 1879 bol asistentom Roberta Kocha na Cisárskom zdravotnom úrade a naďalej pracoval i pre pruskú štátnu správu. Bol známy nielen obdivom k pruskej uniforme, ale i striktným dodržovaním úradných predpisov.

Misku, ktorá zmenila svet vedy, sa podarilo nemeckému vedcovi vynájsť v roku 1877. Prevratným vynálezom umožnil Julius Richard Petri identifikovať baktérie, ktoré spôsobovali závažné ochorenia a zachránil tak životy tisícom ľudí.

Petriho miska je sklenená alebo plastová kruhová miska, ktorá sa používa v mikrobiológii, mykológii či rastlinných biotechnológiách ku kultivácii rôznych kultúr. Od roku 1877 sa používa v nezmenenej podobe a zjednodušuje prácu v laboratóriách po celom svete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GoogleGoogle+