Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Google propaguje Nežnú revolúciu
Google propaguje Nežnú revolúciu Foto: Google.sk
17. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Google sprístupnil online výstavu k 17. novembru

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Google a slovenské Múzeum zločinov a obetí komunizmu sprístupňujú online výstavu venovanú 25. výročiu pádu komunizmu. Pri tejto príležitosti nadviazal Google spoluprácu s Múzeom zločinov a obetí komunizmu na Slovensku ako aj s ďalšími zahraničnými inštitúciami, aby spolu sprístupnili zbierku online výstav pod názvom „Pád železnej opony“. Tie približujú príbehy ľudí a nepoznaných hrdinov revolúcie prostredníctvom zvukových nahrávok, videí a fotiek. Agentúru SITA o tom informovala Daša Tkáčová zo spoločnosti Grayling Slovakia.

Do projektu pripomínajúceho 25. výročie pádu komunistického režimu sa zapojilo viacero múzeí a archívov z krajín vyšehradskej štvorky a sprístupňujú celkovo až desať nových online výstav, ktoré sa venujú udalostiam na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Poľsku, ktoré viedli k nástupu demokracie.

Neznámi hrdinovia

Slovenské Múzeum zločinov a obetí komunizmu v rámci online výstavy „Neznámi hrdinovia“ prezentuje cestu k slobode prostredníctvom fotografií neznámych hrdinov v súvislosti v tej dobe s najvýznamnejšou udalosťou na Slovensku a to so „Sviečkovou manifestáciou“, ktorá sa konala 25. marca 1988.

V Českej republike sa do projektu zapojila Knižnica Václava Havla, ktorá pripravila online výstavu pozostávajúcu z čierno-bielych fotografií. Tie zachytávajú masové demonštrácie v roku 1989 ako aj následnú revolúciu. Online výstavu prináša aj maďarský Archív otvorenej spoločnosti (OSA), jeden z najväčších svetových archívov Studenej vojny, Rádia Slobodná Európa, či samizdatu. V Poľsku pripravili k výročiu pádu komunizmu online výstavu „Pád Železnej opony gestami slobody a zmierenia“ zachytávajúcu roky 1945-1989.

17. novemberPríbehy z archívov

„Považujeme za potrebné prejaviť vďačnosť tým, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu. Prostredníctvom online výstavy si chceme pripomenúť významné revolučné udalosti i „nenápadných hrdinov“ a verím, že sa nám to podarí,“ hovorí František Neupauer z občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia, riaditeľ Múzea zločinov a obetí komunizmu.

„Tento projekt je skutočne skvelým príkladom toho, prečo je dôležité sprístupňovať archívy na internete ako aj príbehy, ktoré za nimi stoja. Každá jedna online výstava si pripomína dôležité momenty v histórii a ponúka rôzne uhly pohľadu. Sprístupnením historických dokumentov na internete nielenže otvárame dvere ľuďom z celého sveta, ale takisto zachovávame túto perspektívu aj pre budúce generácie,“ hovorí Rasťo Kulich, Country Manažér slovenského Googlu.

Spoločnosť Google sa ako globálny technologický líder snaží neustále vylepšovať spôsob prepájania ľudí s informáciami. Inovácie v oblasti vyhľadávania a reklamy umožnili spoločnosti získať vedúcu pozíciu na internete a vytvoriť jednu z najznámejších svetových značiek. Všetky online výstavy k výročiu pádu komunizmu sú dostupné na stránke www.google.com/culturalinstitute.

Odporúčané články

Andrej Kiska vyzval ľudí, aby sa nevzdávali ideálov novembra Tvárami Nežnej revolúcie sú podľa Feldeka nevinne odsúdení

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...