Google stiahol aplikáciu na mazanie programov z Číny, podnecovala protičínske nálady

Mobil
Foto: ilustračné, Thinkstock

Google stiahol zo svojho online obchodu aplikáciu, ktorá pomáhala ľuďom v ich zariadeniach nájsť a vymazať ďalšie programy vyvinuté v Číne. Remove China Apps, ktorú vyvinula indická firma One Touch AppLabs, uviedli na trh v máji a za prvých 10 dní zaznamenala viac ako milión stiahnutí.

Aplikácia bola mimoriadne obľúbená práve v Indii, ktorá má s Čínou napäté vzťahy pre spornú hranicu v Himalájach. Google ju stiahol za porušovanie pravidiel obchodu, informuje spravodajský portál BBC.

Remove China Apps označila viacero aplikácií, okrem iných TikTok, ktorú vlastní firma Bytedance so sídlom v Pekingu, či Zoom, ktorého majitelia síce sídlia v Kalifornii, no vytvoril ho podnikateľ narodený v Číne. Predinštalované aplikácie na smartfónoch vyrobených v Číne však nedokázala detegovať.

Kritici aplikácie tvrdia, že podnecovala protičínske nálady, ktoré sú už na vzostupe pre pandémiu nového koronavírusu, ktorý sa po prvý raz objavil v čínskom meste Wu-chan. Vývojári z online komunity Beluga Whale, ktorá združuje čínskych tvorcov aplikácií, vyzývali ľudí, aby aplikáciu nahlásili Googlu, pretože predstavuje „formu narúšania trhu„.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Google+