Google údajne dosiahol kvantovú nadvládu, procesor Sycamore vykonal výpočet obrovskou rýchlosťou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Google
Spoločnosť Google hrozí, že sa z austrálskeho trhu úplne stiahne. Foto: ilustračné, SITA/AP

Spoločnosť Google oznámila, že sa jej pokročilému počítaču podarilo po prvý raz dosiahnuť takzvanú kvantovú nadvládu, čo znamená, že dokázal vyriešiť úlohu, ktorý by klasický počítač nezvládol. Podľa výsledkov štúdie Googlu, o ktorej informoval v stredu magazín Nature, kvantový procesor Sycamore za 200 sekúnd vykonal výpočet, ktorý by najlepšiemu superpočítaču na svete, zariadeniu Summit, trval 10-tisíc rokov. Kvantové počítače sľubujú oveľa rýchlejšie spracovanie informácií a okrem Googlu sa o ich vývoj usilujú aj ďalšie veľké technologické spoločnosti ako IBM, Microsoft či Intel.

Jeden qubit pri výpočte nefungoval

Zatiaľ čo klasické počítače pracujú s bitmi – jednotkami, ktoré môžu mať hodnotu 1 alebo 0 – kvantové systémy pracujú s qubitmi. Qubity, alebo kvantové bity, môžu mať hodnotu 1 a 0 súčasne, čo umožňuje vykonanie mnohých výpočtov naraz.

Vedcom, ktorí sa venujú vývoju kvantových počítačov už niekoľko desaťročí, sa však dosiaľ nepodarilo vytvoriť funkčné zariadenie, ktoré by mohlo konkurovať bežným typom počítačov. Sycamore obsahuje 54 qubitov, pri zmienenom výpočte však procesor pracoval s 53, lebo jeden nefungoval.

Výskumníci spochybnili štúdiu

Informácie o kvantovej nadvláde Sycamoreu sa dostali na verejnosť už v septembri, keď unikla jedna z verzií zmienenej štúdie. Už vtedy ju spochybnilo viacero výskumníkov z oblasti. V pondelok tak napríklad spravili výskumníci z IBM, ktoré vyvinulo spomínaný Summit. Podľa nich by na daný problém klasický počítač nepotreboval tisícky rokov, ale len pár dní.

Ideálnu simuláciu tej istej úlohy môže klasický systém vykonať za dva a pol dňa a s oveľa väčšou presnosťou,“ uviedli Edwin Pednault, John Gunnels a Jay Gambetta v blogovom príspevku s tým, že je to „v skutočnosti konzervatívny odhad najhoršieho prípadu“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Google+