Google uvedie novú hernú službu Stadia a predstaví aj jej bezplatnú verziu

Google
Foto: ilustračné, SITA/AP.

NEW YORK 9. júna (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Google uvedie v novembri svoju streamovaciu službu pre videohry Stadia. Bude to v rámci limitovaného balíčka „Founder’s Edition“, ktorý obsahuje ovládač, zariadenie Chromecast Ultra, trojmesačné predplatné a trojmesačné predplatné pre priateľa. Balíček stojí 130 dolárov (v prepočte zhruba 115 eur). Služba bude dostupná v 14 krajinách sveta vrátane USA, Kanady, Francúzska a Nemecka.

Predplatné na Stadiu

Samostatné predplatné na Stadiu ponúkne Google až na budúci rok. Predplatné Stadia Pro bude stáť 10 dolárov mesačne (8,90 eur). Okrem toho tiež Google predstaví verziu služby zadarmo – Stadia Base. Tá v porovnaní s predošlými alternatívami ponúkne slabšie rozlíšenie a hráči v rámci nej nebudú mať zľavy na hry ponúkané cez Pro a zmienený balíček.

K Stadii bude dostupný aj ovládač, ktorý si k nej používatelia môžu, ale nemusia zakúpiť. Stáť bude 69 dolárov (približne 61 eur). Ovládač bude mať pripojenie na wi-fi a tiež tlačidlo, ktorým hráč zapne mikrofón a bude sa môcť pýtať cez funkciu Google Assistant otázky o hre, ktorú hrá. Cez ovládač budú môcť používatelia tiež zdieľať hru priamo zo Stadie na službu YouTube.

Hry zadarmo

Stadia, ktorá sa zameria vyslovene len na cloudovú infraštruktúru Googlu, bude na hranie vyžadovať nepretržité pripojenie na internet. Hráči si na platforme budú ukladať svoje herné dáta na cloude, čo im pri hraní umožní využívať rôzne zariadenia s prehliadačom Google Chrome či operačným systémom Chrome OS, ako sú napríklad telefóny Pixel či Chromebooky.

Služba umožní hráčom hrať najmä hry, ktoré si kúpia samostatne, ponúkne však aj hry zadarmo. Stadia odštartuje s ponukou zhruba 30-tich hier na zakúpenie, okrem iných to budú napríklad Doom Eternal, Assassin’s Creed Odyssey a Wolfenstein: Youngblood. Hranie videohier so Stadiou si podľa spoločnosti nebude vyžadovať sťahovanie a inštalácie.

Streamovanie videohier si vyžaduje silnejšie pripojenie a väčší výkon počítačov ako bežné streamovanie videa, keďže ide o priamu interakciu medzi hráčom a hrou. Google v tejto súvislosti tvrdí, že na napojenie systému využíva svoje dátové centrá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Google+