Google začne platiť vydavateľov za ich spravodajský obsah, vyčlenil im miliardu dolárov

Google
Spoločnosť Google hrozí, že sa z austrálskeho trhu úplne stiahne. Foto: ilustračné, SITA/AP

Americká internetová spoločnosť Google v priebehu najbližších troch rokov zaplatí vydavateľom miliardu dolárov za ich spravodajský obsah.

Dohoda s publikáciami po celom svete

Technologický gigant podnikajúci v oblasti vyhľadávania na internete vo štvrtok informoval, že podpísal dohody o programe spravodajského partnerstva s takmer 200 publikáciami v Nemecku, Brazílii, Argentíne, Kanade, Veľkej Británii a Austrálii.

„Tento finančný záväzok, ktorý je doteraz najväčší, znamená platenie vydavateľom s cieľom vytvoriť a spravovať vysoko kvalitný obsah pre rôzne druhy internetového spravodajstva,“ uviedol na blogu generálny riaditeľ Googlu Sundar Pichai.

Mnohí nedôverujú stratégii Googlu

Stále však existujú skeptici. Rada európskych vydavateľov uviedla, že ide o pokus Googlu o zmarenie legislatívy a vládnych krokov snažiacich sa, aby Google s vydavateľmi vyjednával.

„Mnohí dosť nedôverujú motívom stratégie Googlu,“ povedala Angela Mills Wadeová, výkonná riaditeľka Rady európskych vydavateľov.

„Uvedením produktu môžu diktovať náležitosti a podmienky, podkopávať legislatívu navrhnutú na vytvorenie podmienok pre férové vyjednávanie a pritom tvrdiť, že pomáhajú financovať produkciu spravodajstva,“ konštatovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sundar Pichai
Firmy a inštitúcie Google+