Gorila spája Slovákov, regióny sa chystajú na protesty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Gorila
Prvý protes Gorila, ktorý zorganizovali nespokojní občania, sa konal 27. január v Bratislave. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Organizátori protestu Gorila žiadajú premiérku Ivetu Radičovú, aby okamžite odvolala Mikuláša Dzurindu z postu šéfa diplomacie, Ivana Mikloša z postu ministra financií a Rudolfa Chmela z postu podpredsedu vlády.

Svoje miesta by podľa organizátorky protestu Lucie Gallovej mali opustiť aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský, podpredsedovia NR SR Béla Bugár a Robert Fico.

Gallová dnes na tlačovej besede tiež vyhlásila, že minister zdravotníctva Ivan Uhliarik by mal odvolať všetkých ľudí v jeho pôsobnosti, ktorí sú naviazaní na Pentu. Uhliarik a minister hospodárstva Juraj Miškov by mali sami opustiť vládu vzhľadom na ich prepojenie na Pentu.

Jedinou možnosťou, ako môžu ministri a politici ostať na svojich pozíciách, je podľa organizátorov výpoveď na detektore lži. Organizátori opakovane žiadajú, aby sa presunuli voľby z marca na september. „Strany potrebujú čas na reflexiu skutočností, ktoré sa denne vynárajú a diskvalifikujú časť ich politikov z možnej účasti na kandidátke,“ vysvetľuje Gallová dôvody, pre ktoré by sa mali voľby presunúť na jeseň.

Rovnako aj vyšetrovací tím podľa nej potrebuje dostatok času na vykonanie všetkých potrebných úkonov s cieľom zabezpečiť zdarné vyšetrenie prípadu. Prezident SR Ivan Gašparovič by mal predĺžiť mandát Radičovej až do jesenných volieb. Ďalej požadujú, aby sa prešetrila celá kauza Gorila a aby bola zrušená priestupková imunita poslancov.

Video: Organizátori protestu žiadajú odvolať ministrov z Gorily

Politici sa asi nevyhnú trestnému oznámeniu

Dzurinda

„Sme rozhodnutí podať trestné oznámenie na Mikuláša Dzurindu, ktorý vo funkcii premiéra SR, napriek tomu, že dostal z titulu svojej funkcie informácie o závažných ekonomických trestných činoch, nekonal,“ vyhlásil organizátor Peter Pčolinský.

Ako dodal, sú tiež pripravení podať trestné oznámenia na šéfa SIS Karola Mitríka, bývalého šéfa SIS Jozefa Magalu a tiež na Tibora Gašpara, exšéfa Úradu boja proti korupcii za marenie vyšetrovania a zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Organizátori chcú aj predbežné opatrenie na zákaz nakladania s majetkom do ukončenia vyšetrovania kauzy pre politikov aj podnikateľov. S majetkom by podľa nich nemali nakladať Jaroslav Haščák, Anna Bubeníková, Roman Bubeník a Jirko Malchárek, ale ani spoločnosť Penta.

Organizátori dnes tiež vyjadrili svoju podporu hnutiu Anonymous, ktoré stojí za útokmi na webové stránky NR SR či vlády. Gallová očakáva, že na protest príde aspoň polovica z ohlásených ľudí. Prísť by mal aj šéf SaS Richard Sulík. Organizátori mu v tom brániť nebudú, požadujú však, aby prišiel ako súkromná osoba.

Na minulotýždňovom proteste boli viacerí politici či poslanci, prevažne z radov Obyčajných ľudí. Organizátori tiež oznámili, že ak sa nepresunú voľby na september, 9. marca, deň pred voľbami, zorganizujú veľký celoslovenský protest v Bratislave. V piatok by mali ľudia protestovať aj v Bratislave, Košiciach, Žiline, Zvolene a Prešove. Spolu s tými, ktorí chcú demonštrovať v Trenčíne, by tak do ulíc malo vyjsť viac ako 17-tisíc ľudí.

Video: Protest pred budovou parlamentu

Trenčín bude protestovať tri hodiny

Trencin
Foto: SITA/Richard Nemec
Nitra hradna katedrala
Biskupský úrad v Nitre chce kompletne zreštaurovať interiér Katedrály svätého Emeráma na hrade za niekoľko desiatok miliónov korún. Reštauračné práce začnú po Veľkej noci a potrvajú až do roku 2013, kedy budú oslavy 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Foto: SITA/Mária Pietová
Dóm sv. Alžbety
Foto: SITA/Ivan Fleischer

„Predpokladaný počet účastníkov je podľa zvolávateľa 2500,“ uviedla Ságová. Na sociálnej sieti svoju účasť zatiaľ potvrdilo viac ako 1300 ľudí. Vyjadrenie protestu proti korupcii na Slovensku sa začne v Trenčíne na Mierovom námestí 3. februára o 16:00, potrvá do 19:00.

Mesto oznámilo túto skutočnosť Okresnému riaditeľstvu Policajného zboru a aj mestskej polícii, žiadne ďalšie špeciálne opatrenia nechystá. „Chceme vyjadriť svoj postoj, aby aj ľudia na Považí, mimo internetu videli, že sa na Slovensku deje niečo nekalé,“ uvádzajú organizátori na stránke protestu.

Zároveň vyzývajú účastníkov akcie, aby si podľa svojho uváženia so sebou zobrali plagátiky, transparenty, vlajky či masky gorily. Na znak spolupatričnosti by mala byť na každom aute, balkóne aj oblečení žltá stužka.

V Nitre sa stretne asi 700 ľudí

Protestné zhromaždenie proti spisu Gorila bude aj v Nitre. Ohlásené je na piatok o 16:00 na Svätoplukovom námestí. „Podľa oznámenia by sa malo na zhromaždení zúčastniť asi 700 ľudí, organizátorom a zvolávateľom je pán Samuel Búš,“ informoval agentúru SITA Andrej Jančovič z nitrianskeho magistrátu. Ako ďalej dodal, oznámenie bolo doručené v pondelok. Na sociálnej sieti už účasť na akcii potvrdilo viac ako 1 220 ľudí. „Pochod cez mesto nahlásený nie je, a preto ani nebude súčasťou programu,“ píše organizátor na sociálnej sieti.

Košičania ukončia protest na ústavnom súde

Aj Košičania pripravujú na piatok protest v súvislosti s kauzou Gorila. Ako dnes pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa košického magistrátu Martina Viktorínová, organizátori mestu oznámili konanie verejného zhromaždenia, „občianskeho protestu vyjadrujúceho znepokojenie nad korupciou v politickom živote“. Zhromaždenie sa bude konať v piatok 3. februára pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici, následne sa protestujúci presunú pred budovu Ústavného súdu SR. Zhromaždenie sa má začať o 16:00 a potrvať do 20:00.

Do ulíc pôjdu aj v Prešove

Verejné zhromaždenie v Prešove sa bude konať v piatok 3. februára na Hlavnej ulici pri kostole so začiatkom o 16:00. Odtiaľ pôjde pochod centrom mesta k parku pri bývalom kine Klub a späť. Predpokladaný čas ukončenia je o 19:30. Organizátori uvádzajú účasť okolo 500 osôb. K obmedzeniu dopravy by nemalo dôjsť. Usporiadatelia budú označení štítkami a reflexnými páskami na rukávoch, v ozname sa uvádza, že bude šesť členov organizačného tímu.

K druhému protestu sa pridal aj Poprad

V piatok 3. februára od 16:00 sa na Námestí sv. Egídia v Poprade uskutoční Protest Gorila II. Mesto Poprad sa tak pridáva k Bratislave, Žiline, Zvolenu, Trenčínu, Košiciam, Prešovu, Nitre a Ružomberku. Ľudia sa budú zhromažďovať na námestí v priestore medzi kostolmi. V rámci protestnej akcie sa bude skupina demonštrantov presúvať po celom námestí, pričom cieľ bude opäť v oblasti medzikostolia na Námestí sv. Egídia. Akcia má ohraničený čas a celý protest potrvá do 18:00. Organizátorom protestu v podtatranskom meste je rodák z Popradu, muzikant, skladateľ a moderátor Zbyňo Džadoň. „Chcem využiť možnosť slobodne sa vyjadriť a chcem, aby sa splnili požiadavky, ktoré sú dôležité. Vyjadrujem tým svoj postoj a zároveň dávam možnosť vyjadriť svoj názor aj ostatným obyvateľom Popradu, blízkych miest a dedín,“ uviedol Džadoň.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anna BubeníkováBéla BugárIvan GašparovičIvan UhliarikJaroslav HaščákJuraj MiškovMinister zdravotníctva Ivan UhliarikPavol HrušovskýPeter PčolinskýRichard SulíkRobert Fico