GP: Spišiak klame, ide mu o ovplyvnenie voľby prokurátora

Generálna prokuratúra
Budovu Generálnej prokuratúry SR v Bratislave evakuovali policajti a doprava je odklonená. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Generálna prokuratúra SR sa ohradila voči vyjadreniam policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka pre časopis .týždeň. Prokuratúra odmieta podozrenia z nekonania v súvislosti s krivým obvinením súčasného policajného prezidenta, v tom čase viceprezidenta Jaroslava Spišiaka z brania úplatku.

„Zavádzajúce a klamlivé vyjadrenia policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka v týždenníku .týždeň považuje za snahu politizovať prácu orgánov činných v trestnom konaní riadiacimi funkcionármi Policajného zboru pred voľbou generálneho prokurátora, čo je viac ako zrejmé,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.

Spišiak pre časopis .týždeň uviedol, že podsvetie si vymyslelo konštrukciu, že zobral úplatok 300-tisíc korún. Prípadom sa zaoberala aj polícia, ktorá potvrdila, že ide o podvrh. Keď chcel však vyšetrovateľ trestne stíhať ľudí z podsvetia, ktorí Spišiaka krivo obvinili z korupcie, zabránil mu v tom generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

“Dozorujúcej prokurátorke zobral spis a zakázal jej konať,” tvrdí policajný prezident. Spišiak odvtedy nedôveruje generálnej prokuratúre pod vedením Trnku. “Ak nie je prokuratúra schopná rýchlo a spravodlivo konať v prípade policajného viceprezidenta, ktorý bol evidentne krivo obvinený podsvetím, ako jej možno veriť, že bude rýchlo a spravodlivo rozhodovať v iných kauzách,” pýta sa policajný prezident.

Spišiak súhlasí, že verejná voľba generálneho prokurátora, o ktorom by mal parlament hlasovať v piatok, je zápasom o charakter štátu. “V trestnom konaní závisí od generálneho prokurátora všetko,” dodal policajný prezident.

Ústavný súd SR
Foto: SITA/Marián Angelovič

Ústavný súd rozhodne o verejnej voľbe GP v stredu

O návrhu, ktorý napáda verejnú voľbu generálneho prokurátora, bude rozhodovať plénum Ústavného súdu SR v stredu 15. júna na neverejnom zasadaní. Dnes to potvrdila hovorkyňa Ústavného súdu SR Anna Pančurová.

Návrh podal prvý námestník Generálnej prokuratúry SR Ladislav Tichý, ktorý je v súčasnosti poverený jej vedením. Plénum podanie dostalo 30. mája a už prvého júna ho pridelilo sudcovi spravodajcovi.

S návrhom na odmietnutie podania zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého sa na ústavný súd obrátil predseda Národnej rady SR Richard Sulík. Podľa jeho názoru Tichý ako zastupujúci prokurátor nemá oprávnenie podať návrh na Ústavný súd SR, lebo nemá postavenie generálneho prokurátora, ani ústavného činiteľa.

Prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý napadol verejnú voľbu na Ústavnom súde SR koncom mája. Nazdáva sa, že verejná voľba bráni slobodnému výkonu mandátu poslanca a zmena zákona o rokovacom poriadku, ktorá ju umožnila, sa udiala v priebehu voľby generálneho prokurátora.

V podaní argumentuje, že ide o účelovú a politicky motivovanú zmenu pravidiel, ktorá je v rozpore s ústavou. Tichý súčasne žiadal súd o vydanie predbežného opatrenia, ktoré by túto voľbu neumožnilo, kým súd vo veci nerozhodne. Verejná voľba generálneho prokurátora by sa mala konať v piatok 17. júna na mimoriadnom rokovaní Národnej rady SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dobroslav TrnkaJaroslav SpišiakLadislav TichýRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR