Grand Prix MFF Bratislava získala dráma La Sirga

La sirga / La Sirga
William Vega, Colombia, France, Germany, 2012 Foto: MFF Bratislava

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Grand Prix za najlepší film získala od hlavnej poroty 14. ročníka Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava kolumbijsko-mexicko-francúzska snímka La Sirga režiséra Williama Vegu.

Na záverečnom ceremoniáli podujatia, ktorý sa konal vo štvrtok večer v Cinema City Eurovea, o tom informoval predseda poroty – srbský režisér Goran Paskaljević.

O držiteľovi Grand Prix rozhodla porota, v ktorej bol okrem Paskaljevića aj Jiří Mádl, Joanna Lapinska, Jean Roy a Santhanam Srinivasa.

Cenu pre najlepšieho režiséra udelili nemeckému tvorcovi Janovi Olemu Gersterovi za nemecký film Ty kokso!. Najlepšou herečkou sa stala Rivka Gur za výkon v izraelskom filme Epilóg a Cenu pre najlepšieho herca udelili Yosefovi Carmonovi za stvárnenie postavy v tom istom filme.

Snímka Epilóg si z MFF Bratislava odniesla ešte dve ceny. Okrem skôr spomenutých získala aj Cenu študentskej poroty a spoločne so snímkou Ty kokso! aj Cenu Fedeora. Dramédia Ty kokso! triumfovala na 14. ročníku MFF Bratislava aj u poroty FIREPRESCI.

Krátke filmy a dokumenty

Medzi krátkymi filmami zvíťazila snímka Malody režiséra Philipa Barkera. Porota tejto súťaže udelila aj Zvláštne uznanie, a to filmu Dinosaurie vajcia v obývačke režiséra Rafaela Urbana. Za najlepší dokumentárny film vyhlásili snímku Posledná záchranka v Sofii režiséra Iliana Meteva.

Víťazi MMF Bratislava
Foto: MMF Bratislava

Po prvý raz v histórii festivalu odovzdali Cenu UniCredit bank za Najlepší slovenský celovečerný film.Získala ju snímka Až do mesta Aš režisérky Ivety Grófovej, ktorá je slovenským národným kandidátom na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

„Je to pre mňa motivácia a možno aj motivácia pre iných ľudí. Je to cena pre ľudí, ktorí to so mnou vydržali, takže je to aj cena za vytrvalosť,“ povedala na záverečnom ceremoniáli Grófová, ktorá si za víťazstvo odniesla šek na 3000 eur.

Cenu Fedeora v súťaži slovenských celovečerných hraných a animovaných filmov udelili detektívke V tieni režiséra Davida Ondříčka.

Špeciálnu cenu Film Europe Award, ktorú spoločne udeľujú Film Europe Media Company a MFF Bratislava „za úspešnú prezentáciu slovenského filmového umenia v zahraničí“, si tento rok odniesla Gabriela Marcinková. Už počas festivalu odovzdali organizátori ocenenie „za výnimočnosť vo svetovej kinematografii“, ktoré si osobne prevzali Jiří Krejčík a Goran Paskaljević.

Mimoriadny prínos slovenskej kinematografie

Víťazi MMF Bratislava
Foto: MMF Bratislava

Hneď v úvode festivalu sa verejnosť dozvedela aj meno nového držiteľa ocenenia „za mimoriadny prínos v slovenskej kinematografii“, ktoré udelili hercovi Štefanovi Kvietikovi.

MFF Bratislava sa konal od 9. do 15. novembra v Cinema City Eurovea, Kine Lumiere, Divadle P.O. Hviezdoslava a Kine Mladosť.

Teraz sa presunie do Banskej Bystrice, kde bude 16. a 17. novembra pokračovať Festivalovými dňami. Jadro hlavného podujatia tvorili tri súťažné sekcie doplnené nesúťažnými sekciami Panoráma, Proti prúdu, Antidepresíva, Príbehy či Made in Slovakia, ktorej súčasťou bola prvýkrát Súťaž slovenských hraných filmov.

Nechýbala ani sekcia Pocta, tentoraz venovaná spomínanému Goranovi Paskaljevićovi, ktorý odprezentoval dve podujatia Master Class. Festival priniesol i sekciu s názvom Goya Awards – 25. výročie. V rámci nej sa predstavili španielske snímky, ktorým Španielska filmová akadémia udelila cenu za najlepší film.

Sekcia Azyl – krátke filmy ukázala prierez krátkometrážnej tvorby, Zvláštne uvedenie zas obsahovalo päť autorských portrétov z dokumentárneho cyklu Fotografi. Na otváracom ceremoniáli premietli film Kto s tebou zostane (2012) svetoznámeho herca a režiséra Roberta Redforda, na záver si pozvaní hostia mohli pozrieť snímku Anjelský podiel (2012) Kena Loacha.

„Snažili sme sa vám priblížiť filmy z celého sveta, no predovšetkým od mladých autorov,“ povedal na záver hlavný programový dramaturg festivalu Nenad Dukić, ktorý poďakoval dvom skupinám ľudí – organizačnému tímu a návštevníkom. Po ňom sa divákom poďakovali aj producent podujatia Vladimír Krajniak a jeho prezidentka Mária Reháková. Tá zároveň oznámila svoj odchod z pozície prezidentky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MarcinkováJiří Mádl