Grandslamový finalista bude hrať na turnaji v Bratislave

Marcos Baghdatis
Marcos Baghdatis Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Spoludržiteľ Davisovho pohára 2012 tenisových reprezentačných družstiev mužov a obhajca minuloročného bratislavského turnajového prvenstva Lukáš Rosol, 48. vo svetovom rebríčku, sa po utorňajšej uzávierke štandardných prihlášok napokon stal novou jednotkou 14. ročníka ATP Challenger Tour Slovak Open (dotácia 64 000 eur + H, tvrdý povrch v hale).

Podujatie sa v Národnom tenisovom centre uskutoční 4. – 10. novembra. Rosol sa podľa pravidiel ako člen Top 50 nemohol prihlásiť. Potreboval voľnú kartu, požiadal o ňu a organizujúci Slovenský tenisový zväz (STZ) mu vyhovel.

Na stredajšej prezentačnej tlačovej besede v dejisku medzinárodných otvorených majstrovstiev Slovenska to oznámil generálny sekretár STZ a riaditeľ turnaja Igor Moška.

Táto informácia je úplne čerstvá, pretože všetko okolo účasti Lukáš Rosola sme uzavreli až v utorok večer. Sme radi, že na našom podujatí budeme mať obhajcu prvenstva a člena víťazného tímu v Davis Cupe,“ zdôraznil Igor Moška. Zároveň upozornil, že zo zahraničných doterajších držiteľov trofeje bude štartovať aj Cyperčan Marcos Baghdatis (75.) – tento grandslamový finalista sa radoval v sezóne 2004. Ešte nik netriumfoval pri Dunaji dva razy.

V Bratislave aj Kližan a Lacko

Martin Kližan
Foto: SITA/AP

Do Aegon arény NTC smerujú zatiaľ poslední dvaja domáci víťazi tohto turnaja: dobyvateľ ročníka 2010 Martin Kližan (114.) aj hrdina predvlaňajšej edície Lukáš Lacko (73.).

Okrem nich sa nad čiaru hlavnej singlovej súťaže zo SR pri uzávierke prihlášok na základe postavenia vo svetovom rebríčku ATP k 14. októbru zmestil aj Andrej Martin (120.).

Lacko a Martin zatiaľ majú solídnu šancu kvalifikovať sa na výberové challengerové Masters do brazílskeho Sao Paula, ktoré sa uskutočnia v týždni po Slovak Open.

Na základe voľnej karty si z domácich tenistov zahrajú aj Norbert Gombos a Miloslav Mečíř mladší. Štvrtú „wild card“ STZ recipročne poskytol Českému tenisovému zväzu.

„Cut“ je pod Rusom Andrejom Kuznecovom, 142. v počítačovom poradí. Medzi kandidátmi je napríklad aj bývalý člen Top 15 Ivo Karlovič (86.) z Chorvátska, Ukrajinec so silným slovenským zázemím Sergij Stachovskij (98.), skúsený Rumun Victor Hanescu (77.), nádejný český mladík Jiří Veselý (88.) či litovský finalista ročníka 2011 Ričardas Berankis (128.). Jednotka na základnom zozname – mimo voľných kariet – je Austrálčan s rodiskom v Stuttgarte, balkánskym pôvodom a kontroverznou reputáciou aj vinou svojho otca Johna Bernard Tomic (52.), dvojka Francúz Édouard Roger-Vasselin (65.), trojka Holanďan Igor Sijsling (67.).

Voľné karty do kvalifikácie dostali Slováci

Ak všetci prihlásení do Bratislavy aj prídu, zažijeme jeden z najkvalitnejších ročníkov medzinárodných otvorených majstrovstiev Slovenska,“ predznamenal Igor Moška.

V kvalifikácii si na základe voľnej karty zahrajú Jozef Kovalík, Filip Horanský, Patrik Fabian, Matej Maruščák a Jakub Oravec. „Našim mladým hráčom chceme poskytnúť možnosť kvalitnej medzinárodnej konfrontácie. Preto všetky voľné karty do kvalifikácie dostali Slováci,“ vysvetlil Igor Moška.

Zoznam tenistov s právom štartu v hlavnej súťaži dvojhry na bratislavskom turnaji ATP Challenger Tour Slovak Open (4. – 10. novembra) podľa postavenia vo svetovom rebríčku pri uzávierke prihlášok k 14. októbru:

Bernard Tomic (Aus.) 52.

Édouard Roger-Vasselin (Fr.) 65.

Igor Sijsling (Hol.) 67.

Lukáš Lacko (SR) 73.

Lukasz Kubot (Poľ.) 74.

Marcos Baghdatis (Cypr.) 75.

Victor Hanescu (Rum.) 77.

Ivo Karlovič (Chor.) 86.

Jiří Veselý (ČR) 88.

Kenny De Schepper (Fr.) 96.

Sergij Stachovskij (Ukr.) 98.

Michail Kukuškin (Kaz.) 102.

Jan Hájek (ČR) 106.

Adrian Ungur (Rum.) 113.

Martin Kližan (SR) 114.

Andreas Haider-Maurer (Rak.) 115.

Jan-Lennard Struff (Nem.) 117.

Andrej Martin (SR) 120.

Ričardas Berankis (Lit.) 128.

Andrej Golubev (Kaz.) 131.

Marius Copil (Rum.) 137.

Andrej Kuznecov (Rus.) 142.

Pozn.: pribudnú 4 držitelia voľnej karty, 4 kvalifikanti a 2 hráči s tzv. špeciálnou výnimkou (ak takí nebudú, potom ďalší v poradí)

Poradie „pod čiarou“: Dominic Thiem (Rak.), Iľja Marčenko (Ukr.), David Guez (Fr.), Marsel Ilhan (Tur.), Flavio Cipolla (Tal.), Gerald Melzer (Rak.), Amir Weintraub (Izr.), Norbert Gombos (SR), Jan Mertl (ČR), Simon Greul (Nem.)

Prehľad víťazov:

2000 Davide Sanguinetti (Tal.)

2001 Karol Kučera (SR)

2002 Anthony Dupuis (Fr.)

2003 Marc Rosset (Švaj.)

2004 Marcos Baghdatis (Cypr.)

2005 Dominik Hrbatý (SR)

2006 Michal Mertiňák (SR)

2007 Simone Bolelli (Tal.)

2008 Jan Hernych (ČR)

2009 Michael Berrer (Nem.)

2010 Martin Kližan (SR)

2011 Lukáš Lacko (SR)

2012 Lukáš Rosol (ČR)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej MartinBernard TomicDominic ThiemDominik HrbatýÉdouard Roger-VasselinFilip HoranskyIgor MoškaIvo KarlovičJozef KovalíkKarol KučeraLukáš LackoLukáš RosolLukasz KubotMarcos BaghdatisMartin KližanMichael BerrerMichal MertiňákMiloslav MečířNorbert GombosPatrik FabianSergij StachovskijSimone BolelliVictor Hanescu