Gréci budú mať vládu možno už v utorok, rokovania idú hladko

Grécko
Foto: SITA, AP

ATÉNY 18. júna (WEBNOVINY) – Líder gréckych socialistov Evángelos Venizélos v pondelok vyhlásil, že nová vláda národnej jednoty by mohla vzniknúť už v priebehu nasledujúceho dňa.

Predseda Panhelénskeho socialistického hnutia (PASOK), ktoré v nedeľňajších parlamentných voľbách skončilo na treťom mieste, sa tak vyjadril po absolvovaní prvého kola koaličných rokovaní s víťaznou konzervatívnou stranou Nová demokracia (ND).

Podľa Venizélosa by rokovania o zostavení novej vlády „mali byť zavŕšené v utorok“, pričom by bolo „najlepšie, keby vznikla vláda národnej zodpovednosti“.

Očakáva sa, že z opakovaných parlamentných volieb vzíde koaličná vláda konzervatívcov a socialistov ako strán podporujúcich ozdravenie verejných financií pomocou zahraničnej pomoci spojenej s prísnymi úspornými opatreniami.

Podľa predbežných výsledkov budú mať ND a PASOK v 300-člennom parlamente približne 160 kresiel a nemusia sa tak spoliehať na podporu druhej najsilnejšej Koalície radikálnej ľavice (SYRIZA). Jej líder Aléxis Tsípras ešte v nedeľu večer potvrdil, že o účasť v novovznikajúcej koalícii nemá záujem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasEvangelos Venizelos