Gréci na základe sťažnosti od anonyma strieľali na tureckú loď, Ankara silno protestuje

Loď
Foto: ilustračné, SITA/AP

ANKARA 3. júla (WebNoviny.sk) – Grécka pobrežná stráž v pondelok pri ostrove Rodos strieľala na tureckú nákladnú loď. Pri streľbe nebol nikto zranený a turecká loď nebola vážne poškodená a neskôr doplávala do prístavu, napriek tomu, že má na svojom trupe 16 priestrelov.

Turecko proti konaniu gréckej pobrežnej stráže ostro protestovalo a vyslalo do oblasti dve lode pobrežnej stráže a jedno vojenské plavidlo, ktoré majú ďalej monitorovať situáciu.

Obe strany majú svoju vlastnú verziu udalosti. Podľa Ankary sa turecká nákladná loď plavila v medzinárodných vodách, keď k nej priplávala loď gréckej pobrežnej stráže. Grécki pohraničníci sa mali snažiť donútiť tureckého kapitána pristáť na Rodose a keď odmietol, spustili paľbu.

Grécke úrady tvrdia, že dostali anonymnú telefonickú sťažnosť, podľa ktorej turecká loď prevážala narkotiká. Atény okrem toho tvrdia, že turecká loď sa plavila v gréckych teritoriálnych vodách. „Najprv sme pristúpili k varovným výstrelom, no loď svoj kurz nezmenila,“ uvádza sa v stanovisku gréckej pobrežnej stráže.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí vzápätí obvinili Grécko, že „nemá úctu k ľudskému životu“. „Neexistuje nič, čo by mohlo ospravedlniť streľbu na komerčnú, a teda neozbrojenú loď, plaviacu sa medzi dvoma tureckými prístavmi,“ vyhlásilo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom