Gréci odovzdali návrh reforiem, Grexit je v rukách veriteľov

Grécko
Foto: SITA/AP

Brusel 9. júla (WEBNOVINY) – Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dostal v piatok od Grécka návrh reforiem, ktoré sú Atény ochotné podstúpiť výmenou za novú finančnú pomoc, informovala agentúra Reuters.

Dijsselbloem počká na posúdenie návrhu

Hovorca šéfa Euroskupiny uviedol, že Dijsselbloem sa nevyjadrí k obsahu gréckeho návrhu, kým zodpovedné inštitúcie neposúdia, či tvorí základ pre rokovania o finančnej pomoci.

Návrh reforiem prehodnocujú spolu s Dijsselbloem predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi, šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová prostredníctvom telekonferenie. Agentúre Reuters to potvrdil hovorca EK. S výsledkami hodnotenia majú oboznámiť ministrov financií členských štátov eurozóny ešte v piatok. Závermi Euroskupiny sa v nedeľu 12. júla budú zaoberať lídri eurozóny, dodal Reuters.

Avšak v prípade, že by s gréckym návrhom reforiem súhlasili už ministri financií eurozóny, ktorí sa stretnú v sobotu o 15:00 SELČ v Bruseli, nedeľňajšia schôdzka sa nemusí uskutočniť. Uviedol to v piatok zdroj z Európskej únie, ktorý si neželal byť menovaný. Informáciu priniesla agentúra AP.

Dijsselbloem v piatok vyhlásil, že ministri môžu v sobotu prijať „zásadné rozhodnutie“ o Grécku. Vláda v Aténach podľa neho predložila veriteľským inštitúciám „starostlivo“ pripravený text, obsah nových gréckych návrhov však bližšie nekomentoval. „Široká podpora v Grécku poskytuje (návrhu) vyššiu dôveryhodnosť, aj tak ale musíme starostlivo posúdiť, či je návrh dobrý, a či sedia čísla,“ povedal novinárom Dijsselbloem. „V každom prípade musíme prijať dôležité rozhodnutie,“ dodal šéf Euroskupiny.

Gréci aj veritelia musia byť rozumní

Bez dohody s medzinárodnými veriteľmi Grécko už nemôže rátať s finančnou pomocou a bolo by nútené opustiť eurozónu, pripomenula agentúra DPA.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že tak ako Gréci musia „dnes predložiť konkrétne a realistické návrhy reforiem“, tak „veritelia musia prísť s realistickými návrhmi, ktoré by umožnili zabezpečiť udržateľnosť gréckeho dlhu“.

Šéf slovenského rezortu financií Peter Kažimír hovorí v prípade gréckeho návrhu reforiem o pokroku. „Je však naďalej nejasné, či je tento pokrok dostatočný pre dosiahnutie finálnej dohody,“ vyhlásil v stanovisku. „Sledujúc aktuálny vývoj a dianie a počúvajúc vyjadrenia predstaviteľov gréckej vlády… jeden sa nestačí čudovať, ako rýchlo sa z húsenice stane motýľ,“ komentoval Kažimír.

Grécko ponúka veriteľom v nových reformných opatreniach vyššie dane pre prepravné spoločnosti a zmiernenia daňových úľav pre ostrovy. Vláda má taktiež v úmysle zvýšiť daň z pridanej hodnoty platnú pre reštaurácie, zmeny sú aj v dôchodkovej reforme a Grécko v aktuálnych návrhoch stanovuje pevný harmonogram privatizácie.

Na druhej strane Grécko od veriteľov chce prehodnotenie cieľov v oblasti primárneho deficitu v nasledujúcich štyroch rokoch. Krajina požaduje finančné prostriedky v hodnote 53,5 miliardy eur, aby Grécko bolo schopné obsluhovať svoj dlh do júna 2018.

Atény veria v dobrú dohodu

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Grécka hlavná opozičná strana, ktorou je konzervatívna Nová demokracia, podporí ľavicovú vládu premiéra Alexisa Tsiprasa, aby krajina dosiahla uzavretie dohody s veriteľmi. O návrhu, ktorý vláda predstavila veriteľom budú poslanci rokovať v piatok vo večerných hodinách.

„Nová demokracia udelí premiérovi nielen oprávnenie na dosiahnutie dohody, ale aj mandát na to, aby sa krajina vyhla odchodu z eurozóny a Európy,“ povedala strana vo svojom stanovisku.

Grécky minister vnútra Nikos Vutsis tiež vyjadril optimizmus, že jeho krajina uzavrie s veriteľmi „dobrú dohodu“. „Budeme o tom rokovať a som optimista, verím, že všetko pôjde dobre,“ povedal tesne pred stretnutím poslancov vládnucej strany Syriza v parlamente.

Grécky dlh je bez úprav neudržateľný

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyjadril presvedčenie, že akýkoľvek priestor na novú profiláciu gréckeho dlhu je malý. Zároveň však potvrdil, že Medzinárodný menový fond (MMF) má pravdu, keď vo svojej správe tvrdí, že grécky dlh je bez úprav neudržateľný.

„Udržateľnosť dlhu bez škrtov nie je prípustná a myslím, že MMF má pravdu, keď to tvrdí,“ povedal Schäuble. „Škrty však nemôžu nastať, lebo by to bolo narušenie systému EÚ,“ doplnil minister následne.

Schäuble zároveň vyhlásil, že existuje možnosť reprofilácie dlhu, ak nie je možné dlh škrtať, priestor na tieto kroky je však malý. Zároveň sa pozerá skepticky na to, že by v tomto smere bolo možné veľa urobiť.

MMF v júli varoval, že Grécko bude potrebovať rozšírenie úverov z EÚ, prípadne rozsiahle odpísanie dlhov, ak bude hospodársky rast v krajine pomalší, ako sa očakáva a krajina neuskutoční ekonomické reformy. MMF toto varovanie vydal vo svojej správe o udržateľnosti gréckeho dlhu. Podľa MMF by Grécko mohlo z Európy potrebovať dodatočných 36 miliárd eur. Celkové dodatočné finančné potreby Grécka však podľa MMF dosahujú 50 miliárd eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christine LagardeováDonald TuskJean-Claude JunckerJeroen DijsselbloemMario DraghiPeter KažimírWolfgang Schäuble