Gréci sa na vláde nedohodli, nádeje sa presúvajú na stredu

Grécko
Foto: SITA, AP

ATÉNY 19. júna (WEBNOVINY) – Nová koaličná vláda v Grécku by mohla vzniknúť do stredajšieho poludnia.

Po absolvovaní ďalšieho kola rokovaní s potenciálnymi partnermi to v utorok povedal predseda Panhelénskeho socialistického hnutia (PASOK) Evángelos Venizélos.

Podľa jeho vyjadrenia, ktoré odvysielala televízia, je potrebné novú vládu vytvoriť „čo najrýchlejšie“ a vzhľadom na terajší stav „je to možné dosiahnuť do zajtrajšieho poludnia“.

Venizélosovi socialisti skončili v nedeľňajších parlamentných voľbách na treťom mieste a momentálne sa usilujú o vytvorenie vlády národnej jednoty s víťaznými konzervatívcami a umiernenou ľavicou.

Výsledkom by tak mala byť koalícia podporujúca ozdravenie verejných financií prostredníctvom zahraničnej pomoci spojenej s prísnymi úspornými opatreniami. Venizélos predtým vyjadril nádej, že nová vláda by mohla vzniknúť ešte v utorok. Podobne optimisticky sa vyjadril aj ďalší z účastníkov koaličných rokovaní, líder Demokratickej ľavice (DIMAR) Fótis Kouvélis.

Podľa predbežných výsledkov budú mať víťazná Nová demokracia, PASOK a DIMAR v 300-člennom parlamente dokopy 179 kresiel a nemusia sa tak spoliehať na podporu druhej najsilnejšej Koalície radikálnej ľavice (SYRIZA). Jej líder Aléxis Tsípras ešte v nedeľu večer potvrdil, že o účasť v novovznikajúcej koalícii nemá záujem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasEvangelos Venizelos