Gréci schválili referendum, chcú hlasovať proti veriteľom

Grecko
Grécky predseda vlády Tsipras a jeho koaličná vláda vyzvali občanov Grécka, aby v referende hlasovali proti návrhom veriteľov. Foto: SITA/AP

Atény 28. júna (WEBNOVINY) – Grécky parlament v noci na nedeľu schválil návrh predsedu vlády Alexisa Tsiprasa na vypísanie referenda o prijatí návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy krajiny. Plebiscit sa uskutoční na budúcu nedeľu.

Tsipras a jeho koaličná vláda vyzvali občanov Grécka, aby v referende hlasovali proti návrhom veriteľov, čo u odborníkov vyvoláva obavy o finančnú budúcnosť krajiny a otázky jej zotrvaní v eurozóne.

Gréci budú stáť pevne na svojom, tvrdí Tsipras

Naopak, vodca hlavnej opozície Antonis Samaras v nedeľu vyhlásil, že Tsipras by mal zrušiť plány na referendum o prijatí podmienok medzinárodných veriteľov a pokúsiť sa vytvoriť vládu národnej jednoty. „Naša krajina potrebuje zostať v srdci Európy a v eurozóne. Pán Tsipras musí pokračovať vo vyjednávaniach,“ citovala Samarasa tlačová agentúra Reuters. „Ak to nedokáže sám, mal by sa pokúsiť o veľký národný konsenzus,“ povedal Samaras v narážke na vládu národnej jednoty.

Grécky premiér v nedeľu vo večernom príhovore k spoluobčanom povedal, že Grécko bude pokračovať v žiadaní o krátkodobé predĺženie záchranného programu za 30. jún. „Nedávne rozhodnutia Euroskupiny a Európskej centrálnej banky majú iba jeden cieľ: pokúsiť sa umlčať vôľu Grékov,“ povedal premiér o rozhodnutí ministrov financií eurozóny odmietnuť žiadosť Grécka o predĺženie záchranného programu do júla.

„Neuspejú. Stane sa pravý opak: Gréci budú stáť pevne na svojom s o to väčšou tvrdohlavosťou. Dôstojnosť Grékov, ktorí čelia vydieraniu a nespravodlivosti, vyšle posolstvo nádeje a pýchy do celej Európy,“ citovala ho agentúra DPA.

Pred bankomatmi sa tvorili rady

Mnohých Grékov zámer Tsiprasovej vlády znepokojil a už od soboty rána sa pred bankomatmi vytvárali rady, v ktorých ľudia čakali, aby si vybrali zo svojich účtov hotovosť.

Bankovky došli v sobotu v asi 2000 z celkovo 5500 bankomatov, ktoré sa nachádzajú na území Grécka. Podľa agentúry Reuters banky spolupracujú s centrálnou bankou a snažia sa udržať sieť bankomatov v prevádzke. Doplnenie hotovosti do bankomatu zvyčajne trvá jednu až dve hodiny, čo vedie k vytváraniu dlhých radov pred nimi, uviedol nemenovaný bankový zdroj.

Len v sobotu si Gréci z bankomatov vytiahli 600 miliónov eur. Záujem o hotovosť bol nepochybne vyšší ako je obvyklý sobotný priemer, poznamenal pre Reuters zdroj v jednej z bánk.

Rady sa tvorili aj v obchodoch, keďže ľudia si v neistej situácii snažia vytvoriť zásoby základných potravín a iných základných tovarov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis TsiprasAntónis Samarás