Aktualizované: Premiér Tsípras priznal porážku, predčasné voľby v Grécku vyhrali konzervatívci

Kyriákos Mitsotákis
Grécky opozičný konzervatívny líder Kyriákos Mitsotákis. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 7. júla 22:09

V Grécku sa v nedeľu konali parlamentné voľby, prvé od ukončenia medzinárodnej finančnej pomoci. Ľudia hlasovali tri mesiace skôr, ako bolo pôvodne v pláne.

Dôvodom bola drvivá porážka ľavicového premiéra Aléxisa Tsíprasa v nedávnych májových eurovoľbách aj júnových komunálnych voľbách.

Ďalšia tvrdá porážka Tsíprasa

Exit polly „hovorili“ o víťazstve konzervatívnej opozičnej strany Nová demokracia (ND) pod vedením Kyriákosa Mitsotákisa. Podľa ich údajov mala ND v 300-člennom parlamente získať dostatok kresiel na to, aby sformovala vládu bez potreby vstupu do koalície s inou stranou.

Ľavicový premiér Aléxis Tsípras už priznal volebnú porážku. Podľa výsledkov Nová demokracia získala 39,8 percenta hlasov, čo predstavuje 158 kresiel v 300-člennom parlamente a zabezpečila si tak pohodlnú väčšinu.

Strana Syriza doterajšieho ľavicového premiéra Aléxisa Tsíprasa presvedčila 31,5 percenta voličov. Ultrapravicový Zlatý úsvit sa nedostal do parlamentu.

Tento výsledok znamená trpkú porážku pre premiéra a jeho stranu. „Občania si vybrali. Plne rešpektujeme ľudové hlasovanie,“ povedal premiér v prejave v centre Atén. Dodal, že už telefonicky zagratuloval Mitsotákisovi k víťazstvu.

Mitsotákis sľubuje aj zníženie daní

Syn bývalého premiéra a brat bývalej ministerky zahraničia Mitsotákis sľubuje podporu podnikateľského prostredia, prilákanie zahraničných investícií, zmodernizovanie byrokratického aparátu a zníženie daní.

Nedeľné voľby prichádzajú v čase, keď sa krajina postupne spamätáva z drvivej finančnej krízy, ktorú sprevádzal prudký nárast nezamestnanosti a chudoby.

Grécko bolo až do minulého leta závislé od programov medzinárodnej finančnej pomoci a muselo zaviesť radikálne reformy, ktoré zahŕňali obmedzovanie výdavkov či zvyšovanie daní, aby získalo záchranné pôžičky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kyriákos Mitsotákis