Gréci v referende návrh medzinárodných veriteľov odmietnu

Grécko
Foto: SITA/AP

ATÉNY 1. júla (WEBNOVINY) – Väčšina Grékov v nedeľňajšom referende návrh medzinárodných veriteľov odmietne. Ukázali to v stredu zverejnené výsledky prieskumu inštitútu ProRata, ktorý si objednal denník Efimerdia ton Syntakton. Súčasne z nich však vyplynulo, tábor stúpencov záchranného plánu a zotrvania v eurozóne začal pomer síl vyrovnávať, napísala agentúra DPA.

Výsledky prieskumu boli zverejnené v čase, kedy sa Atény chystajú rokovať o najnovších návrhoch nového záchranného programu s ministrami financií eurozóny prostredníctvom telekonferencie. Hlasovať „nie“ chce podľa prieskumu ProRata 46 percent opýtaných, zatiaľ čo „áno“ 37 percent.

Výsledky prieskumu odrážajú postoje ľudí po zavedení kontrol kapitálu a zatvorení bánk. Pred rozhodnutím o zavedení kontrol kapitálu, prijatým tento týždeň, by hlasovalo „nie“ 57 percent opýtaných a „áno“ 30 percent respondentov. Polovica z nich sa vyjadrila, že podporuje rozhodnutie premiéra Alexisa Tsiprasa uskutočniť v nedeľu referendum.

Výsledky prieskumu zverejnili v stredu krátko po tom, ako Grécko neuhradilo Medzinárodnému menovému fondu v stanovenom termíne – do polnoci 30. júna – júnovú splátku dlhu vo výške takmer 1,6 miliardy eur. V utorok súčasne vypršala platnosť záchranného programu EÚ pre Grécko.

Referendum rozhodne o tom, či voliči súhlasila s podmienkami návrhu záchranného programu, ktorý Grécku predložili 25. júna jeho medzinárodní veritelia – Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond, alebo ich odmietajú.

Pred vybranými bankami, ktoré sa v stredu otvorili, aby umožnili dôchodcom, ak nemajú platobné karty, vybrať si zo svojich účtov peniaze, sa vytvorili dlhé rady. Ministerstvo financií oznámilo, že dôchodcovia majú na výber tri dni, pričom si v tejto lehote môžu vybrať maximálne 120 eur.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom