Grécka ekonomika klesla viac, ako sa odhadovalo

Grécko
Foto: SITA/AP

ATÉNY 27. novembra (WebNoviny.sk) – Grécka ekonomika v treťom štvrťroku oslabila výraznejšie, ako sa pôvodne odhadovalo. Kontrola kapitálu s cieľom podporiť banky totiž poškodila investície, export a výdavky spotrebiteľov. Vyplýva to z revidovaných údajov, ktoré v piatok zverejnil grécky štatistický úrad ELSTAT.

Hrubý domáci produkt (HDP) podľa sezónne upravených údajov počas júla až septembra medzikvartálne klesol o 0,9 %. Predošlý odhad naznačoval, že HDP sa zmenšil iba o 0,5 %.

Medziročne sa grécka ekonomika v treťom kvartáli zmenšila o 1,1 %. Podľa predchádzajúceho odhadu medziročne oslabila iba o 0,4 %. „Nové údaje ukázali, že výdavky na investície výrazne utlmila neistota a zároveň kontrola kapitálu viedla k oslabeniu exportu,“ povedal Nikos Magginas, ekonóm National Bank.

Európska komisia a Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj predpokladajú, že za celý tento rok grécke hospodárstvo vykáže pokles o 1,4 %. Európska banka pre obnovu a rozvoj prognózuje, že celoročné oslabenie ekonomiky krajiny bude až o 1,5 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom