Grécka telenovela nekončí, Euroskupine nestačia návrhy Atén

Foto: SITA/AP

BRUSEL 12. júla (WEBNOVINY) – Gréci nemôžu začať rokovania o treťom programe, kým neurobia zmeny v dani z pridanej hodnoty a v dôchodkovom systéme. Grécko taktiež bude musieť posilniť nezávislosť gréckeho štatistického úradu. Vyplýva to z návrhu stanoviska ministrov financií eurozóny.

To znamená, že ministri financií v nedeľu nerozhodnú o ďalšom programe pomoci pre Grécko, keďže požadované zmeny musia prejsť v gréckom parlamente. „Eurogroup… prišla k názoru, že sme ešte nedosiahli základ pre rokovania o novom programe,“ píše sa v návrhu stanoviska. Lídri eurozóny požiadali Grécko, aby obnovilo dôveru schválením kľúčových reforiem. „Stratila sa najdôležitejšia mena, a to dôvera,“ povedala novinárom nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Znamená to, že budeme mať tvrdé diskusie a dohoda sa neuzavrie za každú cenu,“ dodala.

Gréci majú čas do stredy

Ministri financií eurozóny dali Grécku čas na schválenie nových zákonov do stredy. Informoval o tom v stredu fínsky minister financií Alexander Stubb. Atény pomoc potrebujú, aby predišli nutnosti odchodu z eurozóny.

Šéf fínskeho rezortu financií pre novinárov popísal spoločný návrh, ktorý ministri financií eurozóny (Eurogroup) predložili nedeľňajšiemu summitu lídrov eurozóny. Konštatoval, že návrh obsahuje podmienky v troch oblastiach: „po prvé, zákony sa musia prijať do 15. júla, po druhé, ide o tvrdé podmienky napríklad pri reforme trhu práce, dôchodkového systému, dane z pridanej hodnoty a iných daní, a po tretie, ide o dosť tvrdé opatrenia napríklad v oblasti privatizácie a privatizačných fondov.“

„A pre nás je najdôležitejšou vecou to, že … celý tento balík musí schváliť aj grécka vláda aj grécky parlament a potom sa na to pozrieme,“ konštatoval fínsky minister financií. Grécko potrebuje sedem miliárd eur do 20. júla, kedy musí splatiť dlhopisy, ktoré vlastní Európska centrálna banka.

Nie je potrebný súhlas Slovenska

Pre začiatok rokovaní sú potrebné zmeny v dani z pridanej hodnoty a v dôchodkovom systéme. Rovnako musí Grécko posilniť nezávislosť štatistického úradu ELSTAT. „Iba následne po právnom zapracovaní vyššie uvedených opatrení môžu rokovania o memorande o porozumení začať,“ uvádza sa v návrhu stanoviska.

Prípadný program pomoci z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), o ktorom diskutujú ministri financií eurozóny, si nevyžaduje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky.

Tusk zrušil summit Únie

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Predseda Európskej rady Donald Tusk zrušil na nedeľu plánovaný summit všetkých 28 lídrov krajín Európskej únie, ktorí mali rokovať o riešení gréckej dlhovej krízy.

Tusk ráno na svojom konte na Twitteri uviedol, že summit eurozóny bude trvať, až kým „nebudú ukončené rozhovory o Grécku“.

Sobotňajšie rokovania, ktorých sa zúčastnili ministri financií eurozóny, podľa agentúry AP nepriniesli výrazné zblíženie názorov rokujúcich strán, pretože väčšina ministrov stále spochybňuje schopnosť Grécka uskutočniť finančné reformy. VIAC V TOMTO ČLÁNKU.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander StubbDonald Tusk