Grécka vláda stopne financovanie nacistického Zlatého úsvitu

Nikolaos Michaloliakos
Líder gréckej krajne pravicovej strany Zlatý úsvit Nikolaos Michaloliakos (vpravo) počas predvolebného prejavu v meste Thessaloniki Foto: SITA/AP

ATÉNY 30. septembra (WEBNOVINY) – Grécka vláda predložila v pondelok do parlamentu návrh zákona, ktorý zabráni štátnemu financovaniu ultrapravicovej strany Zlatý úsvit.

Nová legislatíva totiž znemožňuje poskytovanie štátnych finančných prostriedkov takej strane, ktorej vedúci predstavitelia alebo zákonodarcovia sú trestne stíhaní.

Grécka polícia zadržala v sobotu piatich zákonodarcov strany Zlatý úsvit vrátane jej zakladateľa Nikólaosa Michaloliákosa, ktorí čelia obvineniam z členstva v zločineckej organizácii. Zadržaných bolo aj 14 ďalších jej členov.

Súd o ich osude rozhodne tento týždeň v utorok a stredu. Zásah polícia vykonala po zavraždení 34-ročného rapera Pavlosa Fýssasa známeho protifašistickými názormi, ku ktorej sa priznal člen neonacistickej strany. Zlatý úsvit odmieta priznať akúkoľvek zodpovednosť za udalosť.

Poslanci Zlatého úsvitu už pohrozili odchodom z parlamentu. Tento krok by mohol vyvolať doplňujúce voľby a destabilizovať politickú situáciu v krajine. Zlatý úsvit v minuloročných voľbách získal 18 kresiel v parlamente a v súčasnosti je podľa prieskumov jednou z najpopulárnejších politických strán v krajine. Ak by jeho zástupcovia rezignovali, boli by potrebné doplňujúce voľby vo všetkých volebných obvodoch, ktoré reprezentujú, a tých je najviac v krajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Zlatý úsvit