Grécka vláda viac nebude financovať nenonacistickú stranu

Nikolaos Michaloliakos
Líder gréckej krajne pravicovej strany Zlatý úsvit Nikolaos Michaloliakos (vpravo) počas predvolebného prejavu v meste Thessaloniki Foto: SITA/AP

ATÉNY 17. októbra (WEBNOVINY) – Grécky parlament bude v piatok hlasovať o vládnom návrhu zákona, ktorý zabráni štátnemu financovaniu ultrapravicovej strany Zlatý úsvit.

Nová legislatíva totiž znemožňuje poskytovanie štátnych finančných prostriedkov takej strane, ktorej vedúci predstavitelia alebo zákonodarcovia sú trestne stíhaní, čo je prípad Zlatého úsvitu.

Nepredpokladá sa, že vláda sa pokúsi stranu aj zrušiť, čo by bolo právne veľmi zložité v dôsledku prísnych zákonov na ochranu politickej slobody.

Grécke úrady obvinili šiestich poslancov strany Zlatý úsvit z členstva v zločineckej organizácii a parlament ich v tejto súvislosti v stredu zbavil poslaneckej imunity. Grécke orgány medzitým stále vyšetrujú septembrovú vraždu rapera, ktorého zabil prívrženec Zlatého úsvitu. Polícia taktiež preveruje údajné dodávky zbraní členom radikálnej strany, ktorej priestory boli terčom viacerých razií. V aténskej vile stíhaného majiteľa lodiarní sa začiatkom týždňa našlo veľké množstvo zbraní, ktoré údajne boli určené pre ilegálny výcvik vybraných členov Zlatého úsvitu.

Poslanci Zlatého úsvitu už pohrozili odchodom z parlamentu. Tento krok by mohol vyvolať doplňujúce voľby a destabilizovať politickú situáciu v krajine. Zlatý úsvit v minuloročných voľbách získal 18 kresiel v parlamente a v súčasnosti je podľa prieskumov jednou z najpopulárnejších politických strán v krajine. Ak by jeho zástupcovia rezignovali, boli by potrebné doplňujúce voľby vo všetkých volebných obvodoch, ktoré reprezentujú, a tých je najviac v krajine. Strana vedie agresívnu kampaň proti nelegálnej imigrácii a EÚ. V drvivej väčšine sa však prezentuje útokmi na imigrantov, rasistickými výzvami či rozdávaním jedla len Grékom. Jej predseda Nikólaos Michaloliákos, ktorého spolu s ďalšími dvoma straníckymi kolegami zadržiavajú v prísne stráženom väzení, napríklad poprel existenciu plynových komôr v koncentračných táboroch a nacistického vodcu Adolfa Hitlera označil až „veľkú historickú postavu 20. storočia“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Zlatý úsvit