Grécke banky zostávajú zatvorené, posudzujú žiadosť o úver

Grecko,ateny
Foto: SITA/AP

ATÉNY 9. júla (WEBNOVINY) – Grécke banky zostanú zatvorené do 13. júla a v platnosti ostane aj limit na výber z bankomatu vo výške 60 eur denne. V stredu to uviedlo grécke ministerstvo financií. Vláda nariadila zatvorenie bánk 29. júna. Dôvodom bolo zlyhanie rokovaní Grécka s veriteľmi. Nariadenie vlády sa už raz predĺžilo a malo vypršať v stredu.„Ide iba o dva dni a dúfame, že nedeľa bude novým dňom,“ povedala Louka Katseliová, šéfka gréckej bankovej asociácie v súvislosti so zatvorením bánk.

Objem núdzovej likvidity sa nezmení

Európska centrálna banka (ECB) v stredu rozhodla, že ponechá limit na čerpanie núdzových úverových liniek (ELA) pre grécke banky nezmenený. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje blízke problematike. Zdroje taktiež uviedli, že objem núdzového financovania zostáva na úrovni približne 89 miliárd eur.

Člen Rady guvernérov ECB Christian Noyer však v stredu vyhlásil, že bez vyhliadok na novú dohodu o pomoci Grécku bude ECB prinútená zastaviť gréckym bankám prísun núdzovej likvidity. Banka už podľa neho v snahe pomôcť Grécku urobila maximum a dostala sa na hranicu svojich vlastných pravidiel.

Zhodnotia, či je grécky dlh udržateľný

Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) požiadal expertov z Európskej únie a z Medzinárodného menového fondu (MMF) o posúdenie gréckej žiadosti o úver. ESM zverejnil list, v ktorom jeho predstaviteľ Jeroen Dijsselbloem, ktorý je zároveň holandským ministrom financií, požiadal Európsku komisiu a Európsku centrálnu banku o preskúmanie žiadosti.

Oslovení experti majú posúdiť, ktoré grécke problémy znamenajú hrozbu pre eurozónu ako celok, prípadne pre členské štáty. Spoločne s MMF majú tiež zhodnotiť, či je grécky dlh udržateľný. Mali by posúdiť aj to, koľko peňazí by mohlo Grécko potrebovať.

Gréci požiadali o núdzový úver

„Toto hodnotenie.. vytvorí základ pre rozhodnutie ESM o tom, či v princípe povoliť podporu stability Grécka vo forme pôžičky,“ povedal Dijsselbloem v liste adresovanom európskemu komisárovi Pierreovi Moscovicimu a šéfovi ECB Mariovi Draghimu. Grécko formálne požiadalo o núdzový úver z ESM. Oznámil to v stredu hovorca eurovalu. „ESM dostal grécku žiadosť,“ konštatoval.

Grécko v utorok získalo od veriteľov čas do konca týždňa, aby predložilo reformné návrhy. Grécko by mohlo získať pomoc, ktorú by mohli potvrdiť lídri krajín EÚ na summite v nedeľu v prípade, že budú s reformami spokojní.

Program reforiem má priniesť 12 miliárd eur

Grécko pripravuje program reforiem, ktorý mu má počas dvoch rokov priniesť 12 miliárd eur. Je to viac, než sa pôvodne plánovalo. Podľa štvrtkového vydania gréckych novín Kathimerini sa tak Atény po mesiacoch rokovaní s veriteľmi snažia odvrátiť návrat recesie. Gréckej ekonomike totiž podľa denníka hrozí, že namiesto pôvodne plánovaného rastu o 0,5 percenta sa tento rok prepadne až o 3 percentá.

Grécko sa minulý rok dostalo z hlbokej recesie, ktorá počas šiestich rokov znížila jeho hrubý domáci produkt o štvrtinu a rovnaká časť pracovnej sily ostala nezamestnaná.„Odhaduje sa, že opatrenia vo výške 8 miliárd eur, ktoré Grécko predstavilo pre roky 2015 a 2016, sa budú musieť zvýšiť o 2 miliardy eur ročne. Predstavuje to celkovo 12 miliárd eur za dva roky,“ píše sa v Kathimerini.

Plánujú zvyšovanie daní aj DPH

Štvrtkové vydanie novín Naftemporiki uviedlo detaily navrhovaného zvýšenia daní, ktoré má zabezpečiť príjem peňazí. Podľa novín sa má korporátna daň zvýšiť z 26 percent na 28 percent. Daň z pridanej hodnoty (DPH) na luxusný tovar by mala narásť na 13 percent z 10 percent a DPH na spracované jedlo, reštaurácie, dopravu a niektoré zdravotnícke služby súkromného sektora sa zvýši na 23 percent z 13 percent.

Okrem iného sa zvýši aj DPH pre hotely na 13 percent z terajších 6,5 percenta. Podľa novín budú mať grécke ostrovy naďalej daňové prázdniny, ktoré chceli veritelia zrušiť. Naftemporiki uviedli, že program reforiem by mal mať hodnotu 10 až 12 miliárd eur.

Tieto opatrenia však môžu naraziť na odpor krajne ľavicového krídla Tsiprasovej strany Syriza a jej koaličného partnera, strany Nezávislí Gréci. Vláda premiéra Alexisa Tsiprasa odporúčala hlasovať „nie“ v referende o požiadavkách veriteľov, ktoré sa uskutočnilo 5. júla.

O Grécku budú dva summity

V nedeľu 12. júla sa ku gréckej kríze uskutočnia dva samostatné summity – jeden summit lídrov krajín eurozóny a druhý predstaviteľov Európskej únie (EÚ). Uviedol to vo štvrtok Preben Aamann, hovorca predsedu Európskej rady (ER) Donalda Tuska. Informovali o tom agentúry AP a DPA. Aamann na Twitteri uviedol, že lídri 19 krajín eurozóny sa v nedeľu zídu v Bruseli o 16.00 h SELČ a o 18.00 h SELČ sa uskutoční schôdzka lídrov krajín Európskej únie.

V tejto súvislosti Donald Tusk povedal, že tak ako Gréci musia „dnes predložiť konkrétne a realistické návrhy reforiem“, tak „veritelia musia prísť s realistickými návrhmi, ktoré by umožnili zabezpečiť udržateľnosť gréckeho dlhu“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christian NoyerDonald TuskJeroen DijsselbloemLouka Katseliová
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaMMF Medzinárodný menový fond