Grécke odbory vyhlásili pred hlasovaním o reformách štrajk

Grécko
Ak Gréci povedia 'nie', budú sa musieť vzdať eura. Foto: SITA/AP

ATÉNY 14. júla (WEBNOVINY) – Grécke odbory zastupujúce záujmy verejných zamestnancov ADEDY vyhlásili na stredu 24-hodinový štrajk.

Práve v tento deň sa očakáva hlasovanie gréckeho parlamentu o prvom balíku reformných opatrení v súlade s víkendovou dohodou z krízového rokovania v Bruseli.

Jedna z najväčších gréckych odborových centrál súčasne zvolala na stredu večer 19.00 hod miestneho času demonštráciu, ktorej dejiskom by malo byť námestie pred parlamentnom v Aténach. Ide o prvé ohlásenie štrajku verejných zamestnancov od nástupu vlády premiéra Alexisa Tsiprasa.

Aj odbory zastupujúce pracovníkov samospráv POE-OTA vyzvali v pondelok svojich členov na 24-hodinový štrajk, ktorý by sa mal tiež uskutočniť v stredu 15. júla.

Prvé návrhy reforiem sú už v parlamente

Tsiprasova vláda predložila v utorok do parlamentu v Aténach prvý balík návrhov reformných legislatívnych noriem, informovalo grécke ministerstvo financií. Predloha prejde jednotlivými parlamentnými výbormi a v stredu sa o nej uskutoční v rámci urgentného prerokovania rozprava na pôde pléna zákonodarného zboru.

Menovité hlasovanie gréckych poslancov o návrhu by malo podľa predpokladov začať krátko pred stredajšou polnocou miestneho času (23.00 h SELČ) a malo by podľa informácií gréckeho štátneho rozhlasu trvať asi hodinu. Súčasťou prvého balíka sú predovšetkým opatrenia na zvýšenie dane z pridanej hodnoty a na zrušenie predčasných dôchodkov, ale aj zvýšenie daňových sadzieb pre samostatne zárobkovo činné osoby, majiteľov luxusných víl a vlastníkov drahých motorových vozidiel.

Očakáva sa, že návrhy by mohli vďaka podpore opozičných proeurópskych strán prejsť zákonodarným zborom, aj keď okolo 40 poslancov z koaličného tábora bude zrejme hlasovať proti ich prijatiu. Premiér Tsipras, ktorý údajne pohrozil členom vlády, že tí, ktorí návrhy nepodporia, sa budú môcť s pôsobením v jeho kabinete rozlúčiť, by sa mal ešte v utorok večer vyjadriť k dohode z Bruselu a k návrhom v parlamente v gréckej štátnej televízii.

Vysokopostavený vládny zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite, sa nechal počuť, že po hlasovaní v parlamente dôjde k obmene členov gréckej vlády. Premiér sa však podľa jeho slov nechystá podať demisiu a nemieni pozvať do vlády ani zástupcov opozičných strán. Vytvorenie dočasnej vlády expertov označil za vylúčené. Tsipras sa bude podľa oficiálne nepotvrdených informácií z Atén usilovať o vypísanie predčasných volieb, ktoré by sa mohli uskutočniť v septembri.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom