Grécki novinári povinne štrajkujú, nebudú noviny

Grécko
Foto: SITA, AP

ATÉN 28. mája (WEBNOVINY) – Grécki novinári v pondelok vstúpili do štrajku, ktorý má trvať 24 hodín.

Dôvodom zastavenia práce je prepúšťanie a znižovanie miezd, ktoré si vyžiadala hlboká ekonomická kríza a recesia v krajine.

Televízne a rozhlasové stanice vynechali spravodajské bloky, webové stránky nie sú obnovované, štátna informačná agentúra ANA prestala vydávať správy a očakáva sa, že novinové stánky budú v utorok prázdne.

Na štrajku sa dohodli predstavitelia odborových organizácií, ktoré môžu sankcionovať novinárov, ktorí sa na štrajku nezúčastnia, teda ho robia povinným. Odborové asociácie a združenia vyzvali na kolektívne vyjednávanie s vládou s cieľom dosiahnuť opatrenia na ochranu pracovných miest v čase masového zastavenia práce.

Od začiatku dlhovej krízy v Grécku v roku 2010 prišlo o prácu v mediálnom sektore viac ako 4000 ľudí, niektoré mzdy boli znížené od 20 do 30 percent.

V posledných dvoch rokoch skrachovali tri grécke denníky vrátane ľavicového denníka To Vima, ktorý teraz vychádza len v nedeľu, ako aj jedného z najčítanejších denníkov Eleftherotypia a súkromného televízneho kanála Alter.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom