Grécki učitelia začnú školský rok štrajkom proti prepúšťaniu

Grécko
Foto: SITA/AP

ATÉNY 10. septembra (WEBNOVINY) – Grécki učitelia začnú nový školský rok sériou štrajkov na protest proti masívnemu prepúšťaniu vo verejnom sektore a núteným transferom zamestnancov, ktoré od Atén požadujú medzinárodní veritelia. V pondelok o tom informovali grécke odborové organizácie.

Odborový zväz stredoškolských učiteľov OLME v pondelok ohlásil päťdňový štrajk, ktorý sa začne 16. septembra.

„Vzdelávanie zažíva útok. Ale my môžeme a zvrátime tieto opatrenia,“ píše sa v stanovisku OLME, v ktorom odbory vyzývajú študentov a učiteľov, aby sa pridali k protestom proti zlučovaniu škôl, škrtaniu pracovných miest a presunu zamestnancov.

Grécki stredoškolskí učitelia proti plánom Atén protestovali už viackrát a kabinet musel v máji využiť výnimočné právomoci, aby zabránil štrajku, ktorý by narušil prijímacie skúšky na vysoké školy.

Školský rok sa v Grécku začína v stredu a Atény majú pred sebou úlohu počas kontrolnej návštevy 22. septembra presvedčiť medzinárodných veriteľov, že si zaslúžia ďalšiu finančnú pomoc. Do konca roka musí štát určiť 25 tis. pracovníkov, ktorých presunie do tzv. schémy mobility, v rámci ktorej sa vyhodnotí ich výkon a následne ich štát presunie na nové miesta alebo prepustí.

V rokoch 2013 a 2014 tiež musí povinne prepustiť ďalších 15 tis. štátnych zamestnancov. Reforma verejného sektora sa však stretáva s ostrým odporom na strane odborov, podľa ktorých budú prepúšťanie a transfery ďalším úderom pre rodiny postihnuté úspornými opatreniami a krízou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom