Grécko dlhuje veriteľom stovky miliárd, najviac Nemecku

Grecko
Protesty gréckych pracovníkov Foto: SITA/AP

ATÉNY 16. júna (WEBNOVINY) – Ak Grécko nezíska ďalšiu finančnú pomoc, tak si nesplní svoje záväzky voči Medzinárodnému menovému fondu (MMF) splatné do konca júna.

Podľa výpočtov agentúry Reuters na základe oficiálnych údajov Grécko dlhuje svojim veriteľom 242,8 miliardy eur. Najviac dlhuje Nemecku.

Grécko svoje záväzky splácalo včas, v júni nastali zmeny

Grécky dlh sa skladá z dvoch záchranných balíkov Európskej únie a MMF a vládnych dlhopisov vo vlastníctve Európskej centrálnej banky (ECB) a centrálnych bánk krajín eurozóny. Súkromní investori držia grécke dlhopisy v hodnote 38,7 miliardy eur. V roku 2012 súkromní veritelia súhlasili so znížením nominálnej hodnoty svojich pohľadávok a Gréci si odpísali z dlhu 107 miliárd eur.

MMF Grécku schválil pomoc vo výške 48,1 miliardy eur. Z tohto balíka môžu Atény do marca 2016 čerpať 16,3 miliardy eur, pokiaľ úspešne dokončia druhý úverový program. Grécko svoje záväzky voči fondu doteraz splácalo včas, tento mesiac však požiadalo o spojenie štyroch júnových splátok v celkovej výške 1,6 miliardy eur do jednej, ktorú chce uhradiť koncom mesiaca.

Grécko dlhuje najviac Nemecku

Európska centrálna banka vlastní grécke dlhopisy v nominálnej hodnote 19,8 miliardy eur. Z nich sú v júli a auguste splatné dlhopisy vo výške 6,7 miliardy eur. Zároveň jednotlivé centrálne banky krajín eurozóny vlastnia dlhopisy v hodnote 7,2 miliardy eur. Navyše ECB schválila pomoc gréckym bankám v podobe poskytnutia núdzovej likvidity gréckou centrálnou bankou vo výške 110 miliardy eur, za ktorú sa banky čiastočne zaručili gréckymi vládnymi dlhopismi.

Členské štáty eurozóny poskytli Grécku v roku 2010 v rámci prvého záchranného programu bilaterálne pôžičky v celkovom objeme 52,9 miliardy eur. V roku 2012 Aténam schválili druhý záchranný program v hodnote 141,8 miliardy eur. Z tohto programu môžu Atény tento mesiac čerpať zostávajúcich 1,8 miliardy eur, pokiaľ sa s veriteľmi dohodnú na požadovaných reformách.

Z najväčších členských krajín eurozóny dlhuje Grécko 57,23 miliardy eur Nemecku, 42,98 miliardy eur Francúzsku, 37,76 miliardy eur Taliansku a 25,1 miliardy eur Španielsku. Členské štáty zároveň Aténam predĺžili splatnosť pôžičiek z 15 na 30 rokov a výrazne im znížili úrokové sadzby. V prípade druhého záchranného balíka navyše Grécko získalo desaťročný odklad platenia úrokov.

Grécka centrálna banka varuje pred krachom rokovaní

Ak sa Grécko s veriteľmi nedohodne na uvoľnení finančnej pomoci výmenou za reformy, bude to pre Atény znamenať začiatok „bolestivej cesty“ smerom k platobnej neschopnosti a odchodu z eurozóny. Uviedla to v stredu grécka centrálna banka. Pokles gréckej ekonomiky sa v druhom kvartáli pravdepodobne zrýchli a pokračujúca dlhová kríza už spôsobila, že klienti si z gréckych bánk medzi októbrom a aprílom vybrali zhruba 30 miliárd eur, uviedla ďalej banka.

„Bez dohody… začne pre Grécko bolestivá cesta, ktorá najskôr povedie k platobnej neschopnosti a v konečnom dôsledku k odchodu z eurozóny, a s najväčšou pravdepodobnosťou aj z Európskej únie,“ varuje grécka centrálna banka. „Dohodnúť sa s našimi partnermi je historický imperatív, ktorý si nemôžme dovoliť ignorovať,“ uvádza sa ďalej v správe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond