Grécko dostalo prvú splátku, použije ju na dlhopisy

Grécko, Atény
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

ATÉNY 20. marca (WEBNOVINY) – Grécko dostalo 7,5 miliárd eur ako prvú splátku v rámci novej pomoci od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF), pričom hlavnú časť týchto financií použije na uhradenie splatných dlhopisov, ktoré vlastnia centrálne banky eurozóny.

V utorok to uviedli predstavitelia gréckej vlády. MMF a partneri Grécka v rámci eurozóny minulý týždeň schválili druhý balík pomoci pre Atény v objeme 130 miliárd eur, aby udržali verejné financie krajiny nad vodou do roku 2014.

„Dostali sme 5,9 miliárd eur od eurozóny a 1,6 miliárd eur od MMF,“ povedal pre Reuters predstaviteľ gréckeho ministerstva financií.

Atény použijú peniaze na dlhopisy

Predstaviteľ rezortu financií konštatoval, že Atény použijú tieto peniaze na splatenie 4,66 miliárd eur Európskej centrálnej banke (ECB) a centrálnym bankám ďalších krajín eurozóny za eurobondy, ktoré sú splatné v utorok. Dodal, že získaná suma sa použije aj na splatenie úrokov z týchto dlhopisov v sume zhruba 200 miliónov eur a zvyšok sa použije na pokrytie potrieb gréckeho rozpočtu.

V rámci najväčšej reštrukturalizácie dlhov v dejinách súkromní investori prijali straty z vlastníctva gréckych dlhopisov, ale netýka sa to oficiálnych veriteľov, ako je napríklad ECB, čo znamená, že Atény stále musia uhradiť kupóny a splatné dlhy.

Deficit Grécka za rok 2011 je 9,2 percenta HDP

Deficit verejných financií Grécka za minulý rok sa odhaduje na úrovni 9,2 % hrubého domáceho produktu (HDP). Uviedol to námestník ministra financií Philippos Sachinidis počas prezentácie pre ekonómov. Tento odhad vychádza z údajov gréckej štátnej účtovnej kancelárie a z údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat. Grécky štátny rozpočet pre rok 2012 schválený v decembri rátal s deficitom za rok 2011 na úrovni 9 % HDP a v tomto roku vo výške 5,4 % HDP.

Redukcia deficitu je kľúčovou požiadavkou pre to, aby EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) pokračovali v poskytovaní úverov Aténam, aby sa ekonomika krajiny nezrútila. V roku 2010 sa Grécku podarilo deficit rozpočtu znížiť o takmer 5 percentuálnych bodov na 10,6 % HDP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom