Grécko dostalo za dlhopisy o polovicu miliárd menej

Grecko
Foto: SITA/AP

ATÉNY 10. júla (WEBNOVINY) – Emisiou trojročných dlhopisov Grécko vo štvrtok získalo 1,5 miliardy eur, pričom tieto štátne cenné papiere predalo s výnosom 3,5 percenta. Informovalo o tom vo vyhlásení ministerstvo financií krajiny. Atény uviedli, že dopyt po trojročných dlhopisoch bol na úrovni troch miliárd eur. Očakávalo sa, že krajina emisiou získa 2,5 až tri miliardy eur.

Dopyt v aukcii gréckych dlhopisov však bol slabý pre obavy, ktoré na trhu zavládli v súvislosti so zdravím materskej firmy najväčšej portugalskej banky.

Portugalská vláda opakovane vyhlásila, že peňažného ústavu Banco Espirito Santo (BES) sa problémy holdingovej spoločnosti netýkajú a verejné financie nie sú ohrozené. Znepokojenie však viedlo k prudkému výpredaju portugalských vládnych dlhopisov a malo vplyv aj na iné trhy.

Výnosy z desaťročných portugalských štátnych cenných papierov vo štvrtok stúpli o 21 bázických bodov na 4,01 percenta, čo negatívne zapôsobilo aj na vládne dlhopisy iných okrajových členov eurozóny.

Výnosy z rovnakých gréckych cenných papierov sa zvýšili o 14 bázických bodov na 6,25 percenta, výnosy z desaťročných španielskych dlhopisov vzrástli o šesť bázických bodov na 2,82 percenta a z talianskych tiež o šesť bodov na 2,94 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom