Grécko má plán na zmiernenie škrtov, zrejme s ním nepochodí

Grecko
Foto: SITA/AP Manu Fernandez

ATÉNY 24. júna (WEBNOVINY) – V rámci plánu, ktorý pripravuje grécka vláda, chcú Atény znižovať dane, pomôcť chudobným a nezamestnaným, ako aj zastaviť prepúšťanie vo verejnom sektore.

Grécko zároveň chce získať viac času na zníženie rozpočtového deficitu krajiny. Tento plán sa však pravdepodobne stretne s ostrým nesúhlasom na budúcotýždňovom summite EÚ.

Informovala o tom agentúra Reuters. Plán novej gréckej koaličnej vlády podľa agentúry odráža verejný tlak v Grécku na zmiernenie podmienok medzinárodného záchranného balíčka pre Atény.

Európski partneri ponúkli Grécku rozhovory o týchto podmienkach, nie však ich radikálnu zmenu. Predovšetkým Nemecko doposiaľ nereaguje na výzvy Atén na zhovievavosť a presadzuje dohodnuté podmienky.

Podľa predstaviteľov eurozóny by uvoľnenie podmienok medzinárodnej pomoci prichádzalo do úvahy iba v súvislosti s recesiou, ktorá by bola hlbšia, než sa očakávalo, prípadne v súvislosti s časovou stratou, ktorá vznikla, keďže Grécko absolvovalo dvoje parlamentné voľby v krátkom čase.

Novozvolený grécky premiér Antónis Samarás ani nastupujúci minister financií Vassilís Rápanos sa zo zdravotných dôvodov nezúčastnia na dvojdňovom summite lídrov EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok v Bruseli. Premiér a minister financií mali s lídrami únie rokovať o zmene niektorých podmienok na získanie úverov od EÚ a Medzinárodného menového fondu. Grécko bude na summite zastupovať minister zahraničia Dimítris Avramópoulos.

Samarás, ktorý nastúpil do kresla predsedu gréckej vlády len minulý týždeň, sa musel v sobotu podrobiť operácii sietnice oka, a je stále v nemocnici. Hospitalizovať museli v piatok aj Rápanosa, ktorý v dôsledku preťaženia organizmu odpadol len niekoľko hodín predtým, ako mal zložiť oficiálnu prísahu člena nového kabinetu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Antónis SamarásVassilís Rápanos