Grécko mešká s ekonomickými reformami, nespokojní sú veritelia aj Európska únia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko, Alexis Tsipras, Pierre Moscovici
Grécky premiér Alexis Tsipras, vľavo, a komisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici. Atény, 28. február 2019. Foto: SITA/AP, Getty Images - koláž WBN

BRUSEL 28. februára (WebNoviny.sk) – Grécko sa podľa veriteľov krajiny, ktorí jej poskytli núdzové úvery, oneskoruje v oblasti niektorých kľúčových reforiem stanovených ako podmienka pre úľavy v sume takmer 1 mld. eur pri splácaní dlhov.

Plány vlády sú nedopracované

Podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis v stredu povedal, že plány gréckej vlády na poskytnutie ochrany ľuďom splácajúcim hypotekárne úvery, ktorí sú v ťažkostiach, sú nedopracované napriek týždňom vyjednávaní medzi vládou a hlavnými bankami.

Úplne zdieľame cieľ gréckych úradov chrániť zraniteľných majiteľov domov,“ povedal Dombrovskis. „Avšak legislatívny návrh má v súčasnosti viacero koncepčných a technických detailov, ktoré treba vyjasniť, aby sa zabezpečilo, že program je vo všeobecnosti dočasný, riadne cielený, môže fungovať v najbližšej budúcnosti a zlepší platobnú kultúru v Grécku,“ konštatoval podpredseda EK.

Zvyšovanie prijímania zamestnancov aj mzdy

Dombrovskis sa takto vyjadril po tom, ako EK zverejnila správu o pokroku v oblasti gréckych reforiem. Správa vyjadruje znepokojenie aj z meškania administratívnych reforiem, zo zvýšeného prijímania zamestnancov vo verejnom sektore a tiež z nedávneho rastu minimálnej mzdy.

Ministri financií eurozóny sa stretnú 11. marca, aby rozhodli, či Atény splnili kritériá pre ďalšie kolo úľav pri splácaní dlhov. Posudzovať sa okrem iného bude zmrazenie nízkych úrokov pre splátky núdzových úverov a tiež vyplatenie ziskov z gréckych vládnych dlhopisov, ktoré vlastní Európska centrálna banka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Valdis Dombrovskis
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaEK Európska komisiaEU Európska únia